Kodeks Haysa: cenzura w Fabryce Snów

czwartek, 09.10.2014r.
Autor: napisał/a 27 artykułów.

C Kodeks Haysa - wikipedia, William H. HaysZłota era Hollywood, czyli lata 40., 50. i 60. XX wieku, to okres paradoksalnej zależności: im bardziej cenzura ingerowała w produkcję, tym lepsze filmy powstawały.

Sodoma i Gomora

Pierwszym centrum amerykańskiego przemysłu filmowego był Nowy Jork. Kapryśna pogoda i częste zachmurzenie spowodowały jednak, że filmowcy zaczęli szukać lepszego miejsca do pracy. Wybór padł na Kalifornię ze względu na słoneczny klimat oraz piękne plenery. Od 1915 roku do dotychczas słabo zaludnionego Los Angeles zaczęli przenosić nie tylko znani aktorzy, producenci, filmowcy, ale także osoby marzące o wielkiej karierze. Zwykli Amerykanie uważnie śledzili życie filmowych gwiazd — ich drogie samochody, suto zakrapiane imprezy, romanse i zdrady. Do opinii publicznej docierały informacje o orgiach z udziałem aktorów, jednak prawdziwy skandal wybuchł, kiedy w 1920 roku umarła aktorka Olive Thomas, a rok później — Virginia Rappe. Thomas, wschodząca gwiazda kina niemego, zmarła po przedawkowaniu narkotyków. Z kolei oficjalną przyczyną śmierci Rappe było zapalenie otrzewnej. Aktorka brała udział w libacji alkoholowej u komika Fatty’ego Arbuckle’a, którego po jej śmierci oskarżono o gwałt i doprowadzenie do zgonu.

(Nie)winny Fatty Arbuckle

Fatty Arbuckle był jedną z największych gwiazd kina niemego, ulubieńcem publiczności. Jego znakiem rozpoznawczym była tusza, stąd też pseudonim Fatty (‘Grubasek’). Świetnie rozwijającą się karierę komika przerwała śmierć Virginii Rappe. Aktorka brała udział w imprezie w pokoju hotelowym Arbuckle’a. Kiedy zasłabła, została przewieziona do szpitala, jednak kilka dni później zmarła. Wkrótce potem policja zatrzymała aktora, a prokuratura postawiła mu zarzut morderstwa. Oskarżyciel nie dysponował niepodważalnymi dowodami, mimo to dziennikarze wydali wyrok jeszcze przed sądem. W bulwarowej prasie regularnie pojawiały się relacje z procesu, a komentatorzy byli przekonani o winie Fatty’ego. Virginia Rappe, przed śmiercią niemal nieznana, została okrzyknięta wielką aktorką i najcnotliwszą kobietą w Hollywood. Dziennikarze spekulowali, że Rappe była dziewicą, a Arbuckle dopuścił się na niej brutalnego gwałtu, wcześniej podając jej alkohol i truciznę w szklance mleka. Sąd ostatecznie uniewinnił Fatty’ego, ale w oczach opinii publicznej aktor nigdy nie oczyścił się z zarzutów. Filmy z udziałem komika wycofano z kin, a żaden reżyser nie zaproponował mu nowej roli. Bojkot Arbuckle’a trwał dziesięć lat, w końcu wytwórnia Warner Brothers dała mu szansę i zaangażowała aktora. Nie było jednak wielkiego powrotu Fatty’ego — kilkanaście godzin po podpisaniu umowy komik zmarł na zawał serca. Jego przyjaciel, wybitny aktor Buster Keaton, powiedział, że prawdziwą przyczyną śmierci było złamane serce Fatty’ego.

C Kodeks Haysa - wikipedia, Fatty ArbuckleNa straży moralności

Amerykańscy filmowcy byli w trudnym położeniu. Z jednej strony Hollywood prężnie się rozwijało, unowocześnianio produkcję i wprowadzono dźwięk; zyski ze sprzedaży biletów do kina potroiły się mimo trwającego od 1929 roku kryzysu ekonomicznego. Z drugiej jednak strony konserwatywni Amerykanie wciąż postrzegali Hollywood jako siedlisko zła i źródło zepsucia a coraz większą popularność zdobywało radio. Sytuację filmowców komplikowała decyzja Sądu Najwyższego, według której scenarzyści nie mogli powoływać się już na poprawkę do konstytucji gwarantującą wolność słowa. Inaczej mówiąc, Hollywood miało podlegać kontoli. Zanim amerykański rząd wystąpił z jakąkolwiek propozycją, największe wytwórnie filmowe powołały Stowarzyszenie Amerykańskich Producentów i Dystrybutorów Filmowych (MPPA), którego celem była cenzura produkcji. Na czele MPPA stanął William Hays – były szef państwowej poczty. Na początku lat 30. MPPA opracowało kodeks regulujący jakie sceny mogą pojawiać się w filmach, a jakie są zakazane. W historii kina zapisał się on jako kodeks Haysa, ponury symbol cenzury artystów, który zdeterminował amerykańskie kino aż na 30 lat.

1 2

Kodeks Haysa: cenzura w Fabryce Snów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.