Kogo kochasz bardziej – mamę czy tatę?

czwartek, 15.10.2015r.
Autor: napisał/a 19 artykułów.

rodzice1.kpDla dziecka zazwyczaj oboje rodzice i rodzina są czymś najważniejszym w życiu i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli relacje w niej nie zawsze są dobre, wydaje mu się najczęściej czymś stabilnym i oczywistym. Gdy rodzice postanawiają się rozejść, młoda, całkowicie zależna od rodziców osoba czuje, że jej świat się rozpada, że traci coś najcenniejszego, co posiada.

Czym jest alienacja rodzicielska?

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreśla w rozmowie z Interią, że corocznie napływa do niego blisko 50 tys. spraw. Niemal połowa z nich dotyczy kwestii związanych z wikłaniem dziecka w konflikt okołorozwodowy.

Alienacja rodzicielska (inaczej PA) to nie tylko fizyczne odseparowywanie dziecka od drugiego rodzica, ale także wiele szkodliwych oddziaływań na jego psychikę –tłumaczy Maciej Wojewódka, inicjator i koordynator wydarzeń z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Polsce, działający w Komitecie Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica. To forma przemocy emocjonalnej wobec dziecka i drugiego rodzica polegająca na niszczeniu więzi dziecka z drugim rodzicem. Może, chociaż nie musi, towarzyszyć ewentualnemu konfliktowi rodziców – tłumaczy.

Kolejną definicje podaje American Journal of Forensic Psychology: Dzieci rozwijają zespół alienacji rodzicielskiej, gdy jedno z rodziców robi wszystko, aby znienawidziło ono drugiego. Zdaniem specjalistów, działania podejmowane przez dorosłych najczęściej są oznaką nierozwiązanych, wyniszczających konfliktów, jakie ze sobą toczą.

W polskim prawie nie występuje jednak pojęcie alienacji dziecka od jednego z rodziców. Nie pojawia się ono również w żadnym akcie prawnym – wynika z informacji przekazanych przez RPD.

Wobec braku danych statystycznych utrudnione jest pełne oszacowanie skali tego zjawiska. Analizując jednak sprawy wpływające do mojego biura, mogę stwierdzić, że problem jest niepokojąco duży – podkreśla Marek Michalak.

1 2

Kogo kochasz bardziej – mamę czy tatę?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.