Kolorowy lek na stres

czwartek, 30.07.2015r.
Autor: napisał/a 6 artykułów.

kolorowanka2Coraz szybsze tempo życia w dynamicznie rozwijających się miastach sprawia, że stres staje się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Wszystkiemu winien jest kortyzol – hormon wytwarzany przez nadnercza w sytuacjach dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Naukowcy prześcigają się w odkryciach na temat niwelowania nadmiernego stresu, wśród których jest… kolorowanie.

Podstawowe zasady walki ze stresem

Najlepszym sposobem na redukcję stresu jest pozbycie się stresora, czyli bodźca stresogennego działającego na organizm. Jest to jednak trudne lub czasami wręcz niemożliwe. Z tego też powodu naukowcy nieustannie pracują nad efektywnymi sposobami na zniwelowanie stresu i jego skutków.

Dietetycy radzą dbać o zrównoważoną, pełnowartościową dietę, w której należy zrezygnować z kofeiny i jej pochodnych.

Do obniżenia poziomu stresu niezbędna jest również regularna aktywność ruchowa. Zachowane zdrowie fizyczne skutkuje poprawą zdrowia psychicznego, a podczas treningu (szczególnie ćwiczeń aerobowych) w organizmie uwalniają się neurotransmitery zwane endorfinami, które niwelują działanie hormonu stresu, co skutkuje poprawą nastroju.

Techniki relaksacji

Należą do nich techniki kontrolowanego oddychania, treningi neuromięśniowe, autogenne, medytacja i arteterapia. Jest wiele odmian każdej z tych technik, jednak wszystkie łączy świadoma kontrola. Zarówno w ćwiczeniach oddechowych, jak i mięśniowych najważniejszym czynnikiem jest skupienie uwagi na bodźcach (zewnętrznych lub wewnętrznych). Koncentracja na liczbie i głębokości oddechów czy konkretnej części ciała sprawia, że myśli się uspokajają, tempo uderzeń serca maleje, aktywność układu nerwowego i poziom kortyzolu we krwi spadają.

Zupełnie nowym, niedawno docenionym, sposobem na stres jest kolorowanie, które zawiera w sobie elementy treningu relaksacyjnego. Jak się okazuje, powszechnie znana zabawa dla dzieci, oprócz nauki staranności, cierpliwości i rozwijania zmysłu estetyki, ma też lecznicze zastosowanie. Z tego też powodu w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele publikacji zawierających kolorowanki dla dorosłych, mające zbawienny wpływ na poziom stresu.

1 2

Kolorowy lek na stres
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.