Kolory wokół nas

czwartek, 17.04.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

kolory2Przyglądając się otaczającym nas przedmiotom, zwracamy uwagę nie tylko na ich kształt, ale przede wszystkim na kolor. Kolory przykuwają uwagę i kojarzą się z określonymi emocjami. Już w starożytnym Egipcie i Chinach leczono różnorodne dolegliwości za pomocą barw. Czy kolory rzeczywiście mają aż taki wpływ na ludzki organizm?

Fototerapia

Fototerapia to leczenie światłem zapoczątkowane na przełomie XIX i XX wieku. Twórcą nowoczesnej fototerapii był duński lekarz Niels Ryberg Finsen, który w 1903 roku dostał Nagrodę Nobla za wkład w leczenie za pomocą wiązki światła – skonstruował lampę łukową stosowaną przy kuracji gruźlicy skóry. Ponadto udowodnił lecznicze działania światła słonecznego i nadfioletowego. Prof. John Nash Ott przeprowadził badania, które wykazały, że niewielkie różnice w oświetleniu mają wpływ na zdolności prawidłowego rozwoju pojedynczych komórek. Odkrył, że oko spełnia dwie funkcje: widzenia i przekazywania impulsów świetlnych z siatkówki do podwzgórza mózgu i wysunął teorię, że światło wpływa na stan naszego zdrowia nie docierając tym samym do naszej świadomości. Mózg automatycznie przesyła informację o widzianej barwie do podwzgórza kontrolującego działanie przysadki, która odpowiedzialna jest za równowagę hormonalną i działanie gruczołów dokrewnych. Światło w związku z tym ma ogromny wpływ na nasz organizm, ponieważ jeżeli jest go zbyt mało, funkcje podwzgórza, a co za tym idzie – całego organizmu, są zaburzone.

Chromoterapia

Chromoterapia, nazywana także koloroterapią jest znana od wieków. Już starożytni Egipcjanie prowadzili leczenie kolorami poprzez zawieszanie w oknach różnobarwnych firan czy zapalanie kolorowych lampionów. Miało to łagodzić ból i przynosić psychiczną ulgę. Z medycznego punktu widzenia nie jest do końca wyjaśnione w jaki sposób kolory mogą oddziaływać na nasz organizm. Fizycznie kolor jest energią postrzeganą przez komórki światłoczułe, znajdujące się w naszych oczach. Kolory powstają poprzez rozproszenie światła białego. Chromoterapeuta prof. Morton Walker odkrył, że obserwowany kolor jest rejestrowany w mózgu. W odpowiedzi neuroprzekaźniki przesyłają informację o odebranej barwie do odpowiedniego narządu dokrewnego, aby wywołać reakcję hormonalną. W zależności od długości fali bodźce są wysyłane do innego narządu (np. tarczycy, trzustki, nadnerczy).

Dzisiejsza koloroterapia jest oparta w znacznym stopniu na starożytnym systemie medycyny indyjskiej – ajurwedzie. To z niej czerpana jest wiedza o tym co oznaczają poszczególne barwy, podczas gdy ich zastosowanie przy różnorodnych schorzeniach można określić korzystając z informacji o długości fal danego koloru.

1 2

Kolory wokół nas
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.