Komiks o czasach wojny

czwartek, 15.05.2014r.
Autor: napisał/a 27 artykułów.

okładka MausJuż w XIX wieku publikowano komiksy, jednak dopiero po II wojnie światowej rozwinął się ich szczególny rodzaj – komiksy wojenne. Bez superbohaterów, akrobatycznych sztuczek i czarnych charakterów. Tym razem komiks stał się wyjątkowo subiektywnym reportażem, relacją z tragicznych wydarzeń z Hiroszimy czy okupowanej przez nazistów Polski.

Maus: opowieść ocalałego

Władysław Spiegelman, polski Żyd, przeżył wojnę w sosnowieckim getcie, ale doświadczenia Holocaustu zmieniły go w człowieka o trudnym charakterze. Jego syn Art Spiegelman, chcąc zrozumieć podejrzliwość i natręctwa ojca, przeprowadził z nim szereg rozmów. W ich efekcie powstał wyjąkowy komiks, „Maus”. To historia ocalałego z Holocaustu, jednak opowiedziana w nietypowej formie, ponieważ bohaterami komiksu są zwierzęta – metafory poszczególnych narodów. Żydzi to myszy, Nimecy – koty, Szwedzi – jelenie, Brytyjczycy – ryby, Romowie – ćmy, Amerykanie – psy, Francuzi – żaby, a Polacy – świnie.

Komiks wzbudził początkowo dużo kontrowersji. Artowi Spiegelmanowi zarzucano, że opowiada o jednej z największych tragedii XX wieku, posługując się wyjąkowo infantylną formą, która kojarzy się z Batmanem i Spidermanem. Z czasem jednak skromny czarno-biały komiks zdobył uznanie i szereg wyróżnień, w tym Nagrodę Pulitzera w 1992 roku.

Gen: Hiroszima 1945

Temat II wojny światowej porusza także komiks „Gen”. Jego autor, Keiji Nakazawa miał zaledwie 6 lat, kiedy na rodzinną Hiroszimę spadł bomba atomowa. Pod gruzami domu zginęła niemal cała jego rodzina. Nakazawa zawodowo zajmował się komiksami, jednak nad historią zniszczonej Hiroszimy zaczął pracować dopiero po śmierci matki. Na kanwie własnych doświadczeń autora powstały opowieści o grupie ocalałych mieszkańców miasta. Nakazwa opowiada zarówno o trudnym procesie odbudowywania Hiroszimy, dwuznacznej postawie Amerykanów, działaniach Yakuzy (japońskiej mafii), jak i o dramatach zwykłych ludzi – śmierci ich bliskich, samotności, chorobach popromiennych. Utrzymany w klimacie mangi komiks doczekał się aż 10 tomów. Prace nad kolejną częścią przerwała śmierć Nakazawy w 2012 roku.

1 2

Komiks o czasach wojny
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.