Wszystko jest konsumpcją

czwartek, 04.12.2014r.
Autor: napisał/a 27 artykułów.

C Andy Warhol- wikipedia Andy WarholAndy Warhol to wyjątkowa postać w historii sztuki XX wieku. Już w latach 60. przewidział, że kultura stanie się konsumpcyjnym dobrem. Pisał, że każdego czeka chwila sławy.

Chłopak znikąd

Andy Warhol urodził się w 1928 roku jako Andrew Warhola, syn emigrantów z karpackiej wsi na pograniczu dzisiejszej Polski i Ukrainy. Dzieciństwo w prowincjonalnym Pittsburgu było na tyle nieciekawe, że Warhol lubił o sobie mówić, że jest „znikąd”. Często kłamał na temat daty swojego urodzenia, a nawet okoliczności porodu. Szczególnie upodobał sobie romantyczną historię o tym, jak jego matka rodziła go samotnie, o północy, w opuszczonym domu. Warhol był chłopcem zamkniętym w sobie i nieśmiałym, nie miał przyjaciół w szkole. Nauczyciele doceniali jego inteligencję i oczytanie, jednak – z powodu wątłej budowy ciała – stał się obiektem kpin ze strony silniejszych kolegów. Warhol był związany niezwykle silnie ze swoją matką. Uwielbiał spędzać z nią wieczory, słuchając historii o przeszłości rodziny i legend. W swoich wspomnieniach Warhol pisał, że wychował się w zasadzie bez ojca, wiecznie zapracowanego, zajętego sobą i surowego. Szwagierka Warhola twierdziła, że artysta mijał się z prawdą. Andrew Warhola senior dużo pracował, mimo to dbał o regularny kontakt z dziećmi, a jego największym marzeniem było posłanie ich na studia. Nie dożył jednak tej chwili, zmarł w 1942 roku.

C Andy Warhol wikipedia puszka zupy Campbell'sNie tylko dlatego dzieciństwo Warhola nie było łatwe. W wieku 12 lat wypadły mu włosy, a jego organizm przestał produkować pigment. W rodzinie mówiono o chłopcu, że tańczy taniec świętego Wita – cierpiał na pląsawicę, której najbardziej dokuczliwymi objawami były problemy z koordynacją ruchową oraz drżenie rąk. Ucieczką od samotności i problemów ze zdrowiem był kościół – Warhol wychowała głęboko wierząca matka, z którą co tydzień uczestniczył w nabożeństwach grekokatolickich.

Połączenie hrabiego Draculi i Kopciuszka

Marzenie Warhola seniora się spełniło – Andy zaczął studia na kierunku projektowanie użytkowe, które dokończył już w Nowym Jorku – ówczesnym centrum światowej sztuki. Szybko rozpoczął pracę jako rysownik i twórca reklam. Świetnie radził sobie na zajęciach, choć jego prace były różnie oceniane przez profesorów. Niektórzy nie rozumieli jego projektów, inni doceniali w nich świeżość i oryginalność. Warhol stał się jednym z czołowych przedstawicieli pop-artu – prądu w sztuce, który czerpał z konsumpcjonizmu i materializmu.

1 2

Wszystko jest konsumpcją
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.