Korporacja czy własny biznes?

czwartek, 11.09.2014r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

korporacja_1-k.o.Już na początku kariery zawodowej możemy stanąć przed poważnym dylematem: otworzyć własną firmę czy rozpocząć pracę w korporacji? Jedna jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Prowadzenie biznesu wiąże się z większą odpowiedzialnością, ale i swobodą. W korporacji możemy liczyć na stałe wynagrodzenie, pracę po godzinach, a być może nawet pracoholizm.

Każdy z nas posiada inne cechy osobowości, charakter, preferencje, umiejętności i kompetencje. Jedni są odważni, a drudzy zachowawczy. Część ludzi ceni sobie indywidualizm oraz dużą swobodę, a inni najlepiej pracują pod presją. Dlatego znalezienie odpowiedzi na pytanie „Co wybrać: korporację czy własny biznes?”, nie jest łatwe. Pewne osoby będą preferowały otwarcie działalności gospodarczej, a drudzy od razu zdecydują się na pracę w międzynarodowym przedsiębiorstwie. Potrzeby człowieka zmieniają się z czasem. Dlatego warto rozpatrzeć wszystkie plusy i minusy tych dwóch ścieżek kariery, aby możliwe było podjęcie świadomej decyzji.

Dzięki korporacji…

Nie każda osoba, rozpoczynająca swoją karierę zawodową, ma odłożone pieniądze, aby otworzyć własną firmę. Niekiedy konieczne jest przepracowanie kilku lat w różnych organizacjach, aby zapewnić sobie środki finansowe na ewentualne prowadzenie działalności. Przepracowane lata w korporacji nie muszą być latami straconymi. Jeśli będziemy otwarci, możemy uczyć się na własnych i cudzych błędach, starać się zrozumieć mechanizmy biznesowe, organizację pracy czy poznać właściwe podejście do klienta.

Piastowanie stanowiska w dużym przedsiębiorstwie umożliwia zdobycie cennej bazy relacyjnej – obsługiwani przez nas klienci w przyszłości mogą stać się naszymi kontrahentami. Praca w korporacji pozwala także na poznanie danej branży oraz sposobu działania konkurencji. Wielkie organizacje często same przeprowadzają badania konsumenckie. Będąc pracownikiem takiej firmy, mamy do nich dostęp.

Posiadanie wyspecjalizowanych kwalifikacji i ciągłe rozwijanie umiejętności pozwala na zajęcie wysokiego miejsca w hierarchii korporacji. Stabilność finansowa jest często ważniejsza niż możliwość swobodnego podejmowania decyzji. Prowadząc własną firmę, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie wyniki finansowe uda nam się osiągnąć za rok czy dwa.

To wina korporacji

Praca w „obcym” przedsiębiorstwie wiąże się przede wszystkim z przestrzeganiem zasad ustalonych przez założycieli albo naczelne kierownictwo. Obowiązujący dress code, charakterystyczne słownictwo czy wychodzenie na lunch z kolegami z tej samej komórki ograniczają swobodę. Rutyna ma za zadanie zwiększenie wydajności pracowników, którzy jednak często czują się zmęczeni i znudzeni ciągłym wykonywaniem tych samych zadań, rozmowami z tymi samymi kolegami czy noszeniem tych samych ubrań. Niechęć do pracy po pewnym czasie zamienia się w chroniczny stres i obojętność, a to z kolei może przyczynić się do problemów na tle zdrowotnym.

1 2

Korporacja czy własny biznes?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.