O tych, co spadają na cztery łapy

czwartek, 13.03.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

jaguar_lookingMogą być małe, słodkie i przyjacielskie albo wielkie i drapieżne. Chodzą własnymi ścieżkami. Mowa oczywiście o kotach. Pochodzenie wyrazu kot nie jest do końca jasne; wiadomo, że święty Izydor, arcybiskup Sewilli, w swojej Etymologii pisze o kotach w rozdziale zatytułowanym Muscio, gdzie mus z łacińskiego oznacza mysz. Nie wiadomo jednak, czy on pierwszy użył słowa muscio do opisania kotów. Ten gatunek był nazywany także cattus (z łacińskiego: kot) lub catus, co znaczy bystry.

Kocia anatomia

Koty to ssaki, których kręgosłup, jak u wszystkich kręgowców, składa z kręgów tworzących kanał ochronny dla rdzenia kręgowego, a mózgowie znajduje się w jamie czaszki. Przednie kończyny są pięciopalczaste, a tylne – czteropalczaste. Poprzez drapanie ostrzy pazury w przednich łapach i znaczy swój teren, ponieważ na spodniej stronie łap znajdują się gruczoły wonne, których wydzielina podczas ścierania i drapania wchłania się w materiał. Ponadto pazury są potrzebne przy obronie bądź ataku i zapobiegają obsuwaniu się nóg do tyłu w szybkim biegu lub przy skoku. Koty mają 30 zębów, czyli o dwa mniej od dorosłego człowieka. Kły służą temu zwierzęciu do przytrzymywania i zabijania zwierząt, czasami również do obrony. Koty znane są z częstego mycia ciała swoim językiem, który pokryty jest ostrymi brodawkami rogowymi odpowiedzialnymi za zbieranie sierści, kurzu i wypadłych włosów. Szorstka powierzchnia języka umożliwia także zbieranie pokarmów płynnych i zdzieranie miękkich tkanek z kości.

IMG_3541Kocie zmysły

Słuch to najbardziej wrażliwy zmysł u kota. Zakres słyszalności fal dźwiękowych obejmuje częstotliwość drgań od 10 do 65 tys./s (10 Hz – 65 kHz). Dzięki temu koty słyszą piski myszy, brzęczenie owadów i szmery niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Koty lepiej niż ludzie widzą po zmroku, ponieważ mają siatkówkę obfitą w pręciki, czyli komórki wrażliwe na światłocienie słabe światło, mniej natomiast niż pręcików jest w oku zwierzęcia czopków – komórek wrażliwych na kolory. Dno kociego oka pokryte jest ponadto warstwą odblaskową, dzięki czemu to samo światło pada na siatkówkę dwa razy. Również zmysł węchu jest u kotów lepiej rozwinięty niż u ludzi. To, czy jedzenie smakuje zwierzętom, w dużej mierze zależy od tego, jaki ma zapach. Ponadto węch informuje kota, czy w danej grupie jest dominujący samiec lub jakiś intruz. Koty cechuje bardzo dobry zmysł równowagi, znajdujący się w uchu wewnętrznym, gdzie zakończenia nerwowe kanałów półkolistych błędnika – części ucha wewnętrznego – odbierają i przekazują mózgowi dane o ruchach płynu, który jest w tych kanałach. Stabilność pomaga zachować także ogon, który może spowolnić spadanie i być pomocny w odzyskaniu równowagi przez zwierzę.

1 2

O tych, co spadają na cztery łapy
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.