Krym kiedyś i dziś

piątek, 13.03.2015r.
Autor: napisał/a 1 artykułów.

krym2n.tOd 1954 roku Krym należał do terytorium Ukrainy. Zmieniło się to w pierwszym kwartale 2014 roku, kiedy wojska rosyjskie weszły na teren państwa ukraińskiego. Dziś Półwysep Krymski jest częścią terytorium Rosji: jego aneksję podpisał rosyjski prezydent Władimir Putin, co odbyło się z pogwałceniem prawa międzynarodowego. Co od tego czasu zmieniło się na Krymie i jak reagują na te wydarzenia kraje Zachodu?

Krym w ciągu ostatnich 150 lat

W średniowieczu Krym był głównie w rękach Tatarów krymskich, którzy przez wiele stuleci byli tam najliczniejszą grupą etniczną. Niedługo po tym, jak w XV wieku wyparli stamtąd swych przeciwników i założyli Chanat Krymski, oddali państwo pod ochronę Imperium Osmańskiego. Pod panowanie rosyjskie Krym dostał się podczas pierwszego rozbioru Polski (1774 rok), kiedy to Imperium Osmańskie, nie mogąc patrzeć na zapędy terytorialne swojego sąsiada, rozpętało wojnę z carycą Katarzyną II, którą następnie przegrało. Caryca zmusiła Chanat Krymski do odłączenia się od Imperium Osmańskiego i w krótkim czasie zaczęła systematyczną kolonizację nowych terenów. Powstały wtedy takie miasta jak Sewastopol, który był bazą marynarki wojennej, czy Symferopol, który stał się głównym miastem na półwyspie. Z biegiem czasu Krym przechodził pod panowanie różnych państw. Na jego dalszych dziejach zaważyła II wojna światowa. Po przegranej III Rzeszy i zajęciu tych terenów przez ZSRR wielu Tatarów zostało przesiedlonych do republik radzieckich w Azji Środkowej – na ich miejsce sprowadzono Rosjan. W wyniku sowietyzacji regionu wprowadzono m.in. rosyjski jako język urzędowy oraz zmieniono nazwy miejscowości. Krym został włączony w skład Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej dopiero decyzją Nikity Chruszczowa w 1954 roku.

Kryzys krymski

Rosyjska aneksja Krymu w 2014 roku wzbudziła silne protesty na arenie międzynarodowej. Przed rosyjskimi ambasadami w wielu krajach odbywały się manifestacje, w których uczestniczyli ludzie popierający Ukraińców w ich dążeniach do utrzymania jedności terytorialnej. Władze licznych krajów Europy i Ameryki Północnej wypowiadały się negatywnie o rosyjskich działaniach. Nawet Chiny, które były dotychczas sojusznikiem Rosji w wielu kwestiach, odniosły się sceptycznie do jej posunięć, podkreślając, że uznają i szanują terytorialną integralność Ukrainy. Aneksję Półwyspu Krymskiego oprócz Rosji uznały jeszcze tylko trzy kraje: Afganistan, Wenezuela oraz Syria. Wobec ciągłej obecności wojsk rosyjskich na terenie Ukrainy Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły na Rosję sankcje. Na początku zakazano wjazdu na ich tereny najważniejszym osobom w otoczeniu Putina; zamrożono im także zagraniczne konta. Później sankcje były kilkukrotnie zaostrzane – rozszerzono tzw. „czarną listę” Rosjan, a także zamrażano kolejne konta zagraniczne. Sankcje nałożone na Rosję mają wygasnąć w marcu 2015 roku, ale unijni ministrowie pracują nad przedłużeniem ich do grudnia 2015 roku.

1 2

Krym kiedyś i dziś
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.