Jakie książki czytają Polacy?

czwartek, 31.07.2014r.
Autor: napisał/a 24 artykułów.

BöckerZgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polską Izbę Książki w marcu 2014 roku 31 proc. ankietowanych nie przeczytało ani jednej książki w 2013 roku.  Pomimo bardzo małej, stałej liczby Polaków, która regularnie czyta książki księgarnie i biblioteki dbają o rozwój nowej oferty, dzięki czemu mają swoich wiernych czytelników. Badaniach CBOS „Polacy i Książki”, przeprowadzone w 2007 i 2011 roku, wykazały, że można zaobserwować pewne trendy, a nawet modę na konkretne tematy, gatunki czy autorów, które pozostają niezmienne do dnia dzisiejszego.

Ciekawość świata

Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce literatura reportersko-podróżnicza. Ten trend można uznać za stały, ponieważ zarówno w badaniu CBOS przeprowadzonym w 2007 jak i 2011 roku największa liczba respondentów wskazała ten rodzaj literatury jako czytany najchętniej (odpowiednio 34 proc. i 30 proc badanych). Również aktualnie jedną z najlepiej sprzedających się książek jest „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Książka dotyka tematu, który kojarzy się Polakom zarówno z wielkim sukcesem jakim było pierwsze zimowe zdobycie Broad Peak oraz ogólnonarodowa dyskusja i kontrowersje jakie wiązały się z ze śmiercią w drodze powrotnej ze szczytu dwóch polskich himalaistów. Jacek Hugo-Bader, autor książki, był jednym z uczestników wyprawy, która kilka miesięcy po tragedii wyruszyła w poszukiwaniu ciał zaginionych Polaków. Wcześniej w książce „Biała gorączka”, która również była wydawniczym hitem, zabrał czytelników w siermiężny i bezlitosny świat mieszkańców byłych Republik Radzieckich. Niezmiennie stałych wiernych czytelników i nabywców znajdują książki podróżnicze Martyny Wojciechowskiej, Beaty Pawlikowskiej oraz Wojciecha Cejrowskiego. W ostatnim czasie do ich grona dołączył młody dziennikarz podróżniczy Tomasz Michniewicz, który pokazuje zupełnie inne oblicza znanych kierunków turystycznych.

Podglądactwo i ciekawość

We wspomnianych badaniach CBOS-u prawie 20 proc. badanych respondentów wskazało, że lubią czytać biografie, dzienniki, wspomnienia i pamiętniki. Książki o znanych ludziach aktualnie także cieszą się dużą popularnością. Szczególnie te, które wywołują duże kontrowersje. Od kilku miesięcy wielkim powodzeniem wśród czytelników cieszy się książka Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”. Nie jest to typowa biografia, a bardziej opowieść o codziennym życiu dwóch postaci bardzo nietuzinkowych, oryginalnych, a do tego nieprzeciętnie zdolnych.

1 2

Jakie książki czytają Polacy?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.