Kulturalni niebankruci

czwartek, 20.02.2014r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

bbbWbrew pozorom, w życiu studenta liczy się nie tylko nauka. Student to zwierze stadne, lubujące się we wszelkich imprezach masowych. Zawsze chętny pójść na koncert czy do kina. Ambitniejszy okaz nie stroni od teatru lub opery, jednak w dużo mniejszych dawkach. Dlaczego? W grę wchodzą głównie względy finansowe. Są jednak sposoby, aby obcować z kulturą i nie zbankrutować.

Kup kupon

W większych miastach dużą popularnością cieszą się strony internetowe proponujące grupowe zakupy. Korzystanie z nich daje szansę zakupienia usług, a od niedawna również przedmiotów, po bardzo okazyjnych cenach. Oprócz taniej wycieczki czy obiadu w promocyjnej cenie, serwisy te sprzedają bilety do teatru czy opery tańsze o kilkadziesiąt procent. Możemy wybrać się na przedstawienie i rozwinąć zmysł kulturalny w cenie porównywalnej do biletu kinowego. Nie zawsze rozrywka serwowana przez te instytucje będzie większa niż ta dostarczana na koncercie, ale z pewnością urozmaici nasz dzień i wzbogaci o nowe doświadczenie.

W środy za darmo

Muzea i większe galerie również starają się zachęcać młodych ludzi do odwiedzin, a jako że przeszkodą zwykle jest cena, organizują wolne wejścia w określonych dniach. Planując wycieczkę warto więc sprawdzić uprzednio, gdzie w danym dniu możemy liczyć na promocyjny lub darmowy wstęp. Zazwyczaj niższa cena biletu dotyczy zorganizowanych grup bądź osób z ważną legitymacją studencką. Przykładowo, w Muzeum Narodowym w Warszawie normalny bilet wstępu na wystawy stałe kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł, a grupowy 5 zł. Skrzyknijmy zatem kilkoro znajomych i razem wybierzmy się odkrywać skarby zgromadzone w tych miejscach, a będzie wtedy nie tylko taniej, ale i weselej. Ciekawą inicjatywą jest Noc Muzeów, zapoczątkowana w Berlinie w 1997r., podczas której wstęp do wybranych placówek kulturalnych jest darmowy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w poznańskim Muzeum Narodowym, dziś odbywa się w kilkudziesięciu miastach. Oferta jest bogata, w 2013 r. w Warszawie zwiedzającym w nocy z 17 na 18 maja udostępnionych zostało 210 instytucji muzealnych, w Krakowie 50. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością, według raportu GUS  w czasie tych kilku godzin polskie muzea odwiedziło ponad 980 tys. osób – to prawie 4 % wszystkich zwiedzających w ciągu roku.

aaaDroga do muzeum wiedzie przez Facebooka

Media społecznościowe szybko reagują na potrzeby użytkowników, a że są nimi głównie ludzie młodzi, problem ich uczestnictwa w wyższej kulturze jest poruszany również i tam. Powstają liczne podstrony publikujące informacje, gdzie i kiedy odbywają się ciekawe wydarzenia w przystępnej cenie. Przykładem może być społeczność „Wrocław TAAKI nudny. Wrocław TAAKI drogi.” zgromadzona na Facebooku przez jednego ze studentów wrocławskiego prawa. O zapotrzebowaniu na tego typu strony świadczy ich rosnąca popularność: w ciągu dwóch miesięcy działalności, profil uzyskał ponad 600 lajków, wynik godny pozazdroszczenia, ale i zobowiązujący do rzetelnej pracy. Co tydzień na wspominanym funpage’u pojawia się wykaz ciekawych wydarzeń na kolejne siedem dni, co umożliwia zaplanowanie sobie kulturalnego tygodnia. Są to koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania z interesującymi osobami itp. Twórca społeczności udowadnia, że Wrocław może być ciekawy oraz tani, jeśli tylko zechcemy poświęcić trochę uwagi i czasu na to, co miasto nam oferuje.

Dzięki dobrodziejstwom oferowanym przez internet, szczególnie my, spędzający na klikaniu długie godziny (wg raportu CBOS z 2012 r. osoby w wieku 18-24 lat przebywają online średnio 16 godzin tygodniowo) nie możemy narzekać, że w naszym mieście nie ma co robić. Teatry, muzea, opery i galerie wychodzą nam na przeciw, bo w studentach widzą przyszłość, chcą zarazić nas miłością do sztuki. Wiemy już, że obcowanie z kulturą nie musi kosztować wiele, więc tylko od nas zależy, czy poddamy się temu uczuciu.

 

Patrycja Rozborska

 

Redakcja: Anna Purowska, Katarzyna Julia Sadecka

Redakcja językowa: Michał Kamiński
Redakcja graficzna: Marta Łobacz

Kulturalni niebankruci
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.