Lacrosse – rytuał plemienny, który stał się sportem

czwartek, 19.03.2015r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

lacrosse2m.wDyscyplinę można nazwać połączeniem hokeja i piłki nożnej. Zamiast po lodzie, zawodnicy poruszają się po trawiastym boisku, natomiast klasyczna piłka jest zastąpiona kulą przypominającą piłkę do tenisa. Piłkę przemieszcza się za pomocą kija z siatką na końcu – po tej cesze prawdopodobnie najłatwiej rozpoznać grę.

Kilka słów o historii

Lacrosse wymyślili Indianie z Ameryki Północnej, początkowo jako rytuał przygotowujący między innymi do działań wojennych (pierwsze rozgrywki mogły mieć miejsce już na początku XIV wieku). Obrzęd – jak podaje portal lacrossepolska.com – miał utrzymywać gotowość bojową wojowników. Można powiedzieć, że gra była imitacją walki, a poza tym poprawiała sprawność fizyczną zawodników. W kolejnych wiekach gra zaczęła zyskiwać popularność również w innych częściach Ameryki, później w Europie, a pod koniec XIX wieku po raz pierwszy zostały spisane zasady gry. Lacrosse był nawet jedną z dyscyplin letnich igrzysk olimpijskich w latach 1904 i 1908. W XX wieku wprowadzono wiele nowych zasad, jak np. zmniejszenie ilości zawodników.

lacrosse1m.wAktualnie lacrosse jest nadal najbardziej popularny w Ameryce Północnej. Odbywają się nawet Mistrzostwa Świata w Lacrosse, podczas których największa walka rozgrywa się właśnie pomiędzy drużynami reprezentującymi Kanadę i Stany Zjednoczone. Podczas ostatnich, w 2014 roku w Denver, zwycięzcą okazała się Kanada. Oprócz reprezentacji wymienionych krajów, w rozgrywkach biorą udział także sportowcy z innych państw, między innymi z Czech, Danii, Łotwy czy, w końcu, z Polski.

Lacrosse w Polsce

Historia dyscypliny w Polsce jest dość krótka, ale rokująca. Za datę początku lacrosse można uznać rok 2007, kiedy w Poznaniu i Wrocławiu powstały dwie pierwsze drużyny. Rok później treningi rozpoczęli sportowcy z Warszawy, a w ciągu ośmiu lat liczba grup w Polsce wzrosła do dziewięciu, co świadczy o rosnącej popularności sportu. W 2008 roku odbył się pierwszy mecz lacrosse’owy pomiędzy drużynami Kosynierzy (Wrocław) a Hussars (Poznań). Widowisko zakończyło się remisem, jednak wydarzenie było zapewne przełomem w polskiej historii tej dyscypliny.

lacrosseMINIW rozwoju lacrosse w Polsce bardzo duży udział mają przedstawiciele innych państw, głównie Stanów Zjednoczonych. Już na samym początku Polacy dostali od Amerykanów wielką pomoc, czego dowodem jest między innymi prezent w postaci sprzętu do gry od Petera Mundy’ego, ówczesnego prezydenta Europejskiej Federacji Lacrosse. To właśnie przedstawiciele organizacji pomogli polskim sportowcom przygotować się do pierwszego meczu.

1 2

Lacrosse – rytuał plemienny, który stał się sportem
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.