Lepidoptera

czwartek, 15.05.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

motyl2Pojawiły się sto milionów lat temu i występują właściwie na całym globie, z wyjątkiem okolic graniczących z biegunem południowym i północnym. Grecki odpowiednik nazwy motyli to Lepidoptera, co oznacza ‘łuskoskrzydłe’.

Motyle dzienne a nocne

Lepidoptera to owady dzielące się na motyle dzienne – Rhopalocera (buławko czułkowce) i nocne – Heterocera (różno czułkowce), zwane ćmami. Obecnie wyróżnia się ok. 15 tys. gatunków dziennych i ok. 150 tys. nocnych. Pierwsze z nich mają długie i pogrubione na końcach czułki, zaś u tych drugich są one zazwyczaj cienkie i ostro zakończone, chociaż zdarza się, że u samców mają postać pierzastą. Heterocera są przeważnie bardziej włochate niż Rhopalocera. Podczas odpoczynku rozkładają one skrzydła na boki, podczas gdy motyle dzienne – układają je pionowo ku górze. Motyle nocne w przeciwieństwie do dziennych są aktywne dopiero po zmierzchu, chociaż nie jest to regułą.

Ubarwienie

Ich skrzyła składają się z dwuwarstwowej błony pokrytej łuskami, zwanymi potocznie pyłkiem. Łuski stopniowo odpadają ze skrzydeł, ponieważ szypułka u ich podstawy nie jest wystarczająco osadzona na błonie skrzydłowej. Ubarwienie tych owadów zależy od powstałego pyłku, którego odcień warunkuje pożywienie gąsienicy oraz produkty przemiany materii. Kolor ich skrzydeł ma biologiczne znaczenie, ponieważ dzięki niemu partnerzy rozpoznają się podczas godów. Poza tym barwa pełni funkcję maskującą, co chroni owady przed drapieżnikami. To zjawisko upodabniania się motyla do otoczenia nosi nazwę mimetyzmu. Mitem jest twierdzenie, że motyle dzienne zawsze mają jasne, różnokolorowe skrzydła, a ćmy są szare lub brązowe; odkryto zarówno wiele gatunków kolorowych ciem, jak i niekolorowych motyli dziennych.

Cykl życiowy

Motyle rozmnażają się płciowo, a ich narządy kopulacyjne znajdują się w tylnej części ciała. Samice składają jaja przeważnie na jakiejś roślinie w taki sposób, by gąsienica od razu miała zapewniony pokarm, gdyż w przeciwnym razie nie miałaby szansy na przetrwanie.

1 2

Lepidoptera
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.