LHC (Large Hadron Collider) od środka

czwartek, 02.04.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

lhc2m.wFizyka potrafi zaskakiwać, a obcowanie z nią może być ciekawe. Dzięki urządzeniu jakim jest Wielki Zderzacz Hadronów (ang. Large Hadron Collider), naukowcy będą mogli odpowiedzieć na pytania, jaka jest natura czarnej materii, czy przestrzeń skrywa więcej wymiarów oraz gdzie podziała się antymateria. Zapewne niewielu ludzi interesują te zagadnienia, jednak są entuzjaści, którzy z niecierpliwością na nie czekają.

Kilka słów o CERN-ie

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (fr. Conseil Européenne pour la Recherche Nucléaire, w skrócie CERN) to ośrodek badawczy znajdujący się w Genewie. Do organizacji należy 20 państw. Głównym zadaniem, jakim się zajmuje, jest wytłumaczenie, z czego złożony jest Wszechświat i jak funkcjonuje. Dział, który obejmują badania to fizyka cząstek, a żeby je przeprowadzać, CERN używa akceleratorów i detektorów. Jednym z tych akceleratorów jest właśnie Wielki Zderzacz Hadronów.

Co to jest LHC?

LHC – Wielki Zderzacz Hadronów – to akcelerator cząstek, czyli urządzenie do przyspieszania cząstek elementarnych w celu przeprowadzenia reakcji jądrowych.

Skąd jego nazwa? Large, czyli wielki, wskazuje na jego rozmiar czyli 27 kilometrów w obwodzie – jest to największa maszyna zbudowana przez człowieka. Hadron, bo przyspiesza protony i jony, które są hadronami. Collider (zderzacz) od zderzających się wiązek hadronów.

Duże znaczenie ma jego wielkość – dzięki temu wytwarzane jest więcej energii. W innych akceleratorach cząstki zderzają się z nieruchomą tarczą, a w LHC poruszają się obie jednocześnie, jednak w przeciwnych kierunkach*, by zderzyć się w pobliżu detektorów. Równie istotne są hadrony, ponieważ muszą to być identyczne, nierozpadające się, naładowane cząstki. Tylko w tym wypadku Zderzacz będzie je przyspieszał i należycie spełni swoje zadanie. Do tego potrzebne jest mnóstwo energii – około 120 MW, czyli tyle, ile pobierają wszystkie gospodarstwa domowe w kantonie Genewy.

Przez wzgląd na koszty – trzy miliardy euro – przy budowie urządzenia w latach 1996-98 brały udział cztery projekty: ALICE, ATLAS, CMS i LHCb. Jakiś czas później włączono do nich dwa mniejsze: TOTEM i LHCf. Wielki Zderzacz Hadronów po raz pierwszy uruchomiono w 2008 roku.

1 2

LHC (Large Hadron Collider) od środka
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.