Za co ludzie kochają „Mistrza i Małgorzatę”?

czwartek, 20.11.2014r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

mistrz_i_małgorzata_2Za co ludzie kochają „Mistrza i Małgorzatę”?

„Mistrza i Małgorzatę” zna prawdopodobnie każdy, nawet jeśli nigdy nie czytał powieści. Jest to jedna z najpopularniejszych książek w dziejach literatury. Świadczy o tym między innymi fakt, że w 1999 roku w rankingu czytelników i ekspertów gazety „Rzeczpospolita” dzieło zostało uznane za najważniejszą powieść XX wieku. Co sprawia, że książka, która powstała 74 lata temu, nadal jest tak chętnie czytana?

Humor i powaga

Michaił Bułhakow przedstawił komunistyczną Rosję w dowcipny i szyderczy sposób. Postać poety tworzącego propagandowe utwory pod wpływem władzy czy zamykanie ludzi bez powodu w szpitalu psychiatrycznym to przykłady takich absurdów. Według powieści w ZSRR nikt nie mógł czuć się bezpiecznie, a człowiek musiał kontrolować każdy swój ruch. Ludzie donosili na siebie nawzajem, więc prawdopodobnie nie było o mowy o prawdziwych przyjaźniach. Czytając „Mistrza i Małgorzatę”, można mieć mieszane uczucia, ponieważ humor przeplatany jest ze smutkiem. Przygnębienie wywołuje fakt, że absurdalne sytuacje opisane na początku akapitu, działy się naprawdę. Bułhakow sugeruje, że nawet piekło wydaje się być przyjemniejszym miejscem niż Rosja w latach 30. XX wieku.

Tutaj pojawia się kolejny wątek, który prawdopodobnie świadczy o popularności książki, czyli postać szatana wraz ze swoją świtą. Prezentacja przybyszy z piekła może wywoływać uśmiech na twarzy. Kot jeżdżący tramwajem czy Korowiow (imię jednego z towarzyszy szatana) w czapce bejsbolówce i kraciastej marynarce zapewne wzbudzają zainteresowanie czytelnika. Zabawne są również zachowania i dialogi postaci z piekła. Słowa kota narzekającego na swój los: Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów „ty”, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu, to jeden z wielu przykładów humorystycznych wypowiedzi.

Cała prawda o ludziach

Bułhakow posłużył się postacią szatana do zaprezentowania i ośmieszenia typowych ludzkich cech. Głównym wydarzeniem, podczas którego prawdziwe intencje ludzi zostały zdemaskowane, był pokaz czarnej magii w teatrze Varietes. Początkowo sceptycznie nastawiona publiczność z czasem uległa sztuczkom szatana. Eleganckie damy, gdy zobaczyły na scenie magazyny z pięknymi strojami, przestały myśleć o jakichkolwiek konwenansach. Kobiety w szale zaczęły zabierać rzeczy, nawet ich nie przymierzając. Kolejnym przykładem pazerności ludzi jest „walka” o banknoty spadające spod kopuły. Widzowie przepychali się i kłócili, ponieważ każdy chciał wziąć dla siebie jak najwięcej. Świta szatana doprowadziła do tego, że podczas pozornie niewinnego spektaklu musiała interweniować milicja.

mistrz_i_małgorzata_1Inspiracje powieścią

Książka nie traci popularności, ponieważ cały czas inspiruje innych twórców. W 2005 roku powstał rosyjski serial oparty na fabule powieści. Jeszcze wcześniej, bo w 1988 roku, polscy autorzy nakręcili czteroodcinkowy serial zatytułowany po prostu „Mistrz i Małgorzata”. Aktualnie we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol można obejrzeć sztukę o tej samej nazwie. Pozytywne recenzje spektaklu, którego premiera miała miejsce 28 września 2013 roku, zachęcają do przybycia na musical. Nawiązań do dzieła jest o wiele więcej, a przedstawione projekty to tylko przykłady inspiracji.

Można powiedzieć, że analogiczna sytuacja dotyczy powodów świadczących o popularności książki. W wielowątkowej powieści zapewne każdy fan znajdzie coś, za co ceni utwór. Oczywiście, jak każde wielkie dzieło, tak samo książka Bułhakowa została skrytykowana. Profesor Moskiewskiej Akademii Duchownej diakon Andriej Kurajew uznał „Mistrza i Małgorzatę” za bluźnierczy utwór. Pewne jest to, że aby wyrobić sobie opinię o książce, należy ją najpierw samemu przeczytać, a nagrody czy recenzje mogą tylko zachęcić do poznania powieści.

 

Aleksandra Mazur

 
Redakcja: Sandra Skopek
Redakcja językowa: Weronika Szkwarek
Redakcja graficzna: Katarzyna Olbromska

Za co ludzie kochają „Mistrza i Małgorzatę”?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.