Ludzie kontra zmarszczki

czwartek, 24.04.2014r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

zmarszczki2Skóra składa się z naskórka i skóry właściwej, a jednym z jej zadań jest ochrona ciała przed czynnikami zewnętrznymi. Starzenie się i utrata sprężystości powodują powstawanie zmarszczek, z którymi walczą nie tylko kobiety, ale i mężczyźni.

Za jędrność skóry odpowiadają fibroblasty, komórki zajmujące się produkcją kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Żyją do 30 lat później ich aktywność spada, co spowalnia proces odnowy komórek, a to z kolei powoduje, że skóra traci sprężystość, staje się bardziej sucha i powstają zmarszczki.

Zmarszczki dzielimy na:

-powierzchniowe: powstające w okolicach oczu i na policzkach – ich głębokość sięga do 0,05mm;

-mimiczne: pojawiające się przy oczach, na czole i między brwiami;

-głębokie: powstające głównie na szyi – ich głębokość sięga powyżej 0,05mm;

-dynamiczne: pojawiające się na skutek utraty sprężystości skóry – pojawiają się na całym ciele.

Główne grzechy przeciw skórze

Człowiek zwiększa tempo starzenia się skóry wystawiając ją na mocne słońce lub korzystając z solariów, przyspieszając tym samym proces rogowacenia naskórka, odwadnianie i utraty elastyczności przez co ta staje się bardziej sucha, grubsza i szorstka. Przed promieniowaniem UV i wysychaniem skóry chronią kremy z filtrem, których działanie polega na odbiciu od powierzchni ciała szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, dzięki czemu nie trafia do komórek skóry.

Także przez dym papierosowy skóra jest wysuszona i niedotleniona, a przez charakterystyczny ruch przy „zasysaniu” dymu wokół ust robią się zmarszczki. Osoba nałogowo paląca papierosy wygląda na 5-10 lat starszą niż jest w rzeczywistości. Ponadto nikotyna obniża poziom witamin A, C i E, które utrzymują elastyczność skóry.

1 2

Ludzie kontra zmarszczki
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.