Madame Déficit: Królowa Maria Antonina

czwartek, 02.04.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

maria1n.t-01Maria Antonina nie była ani wielką świętą rojalizmu, ani rozwiązłą ladacznicą, ową ladacznicą rewolucji, lecz postacią nader pospolitą. Nie można jej nazwać ani zbyt mądrą, ani zbyt głupią, ani ognistą, ani lodowatą. Nie posiadała wybitnych sił, aby czynić dobro, ani najmniejszych chęci do szerzenia zła – tymi słowami Stefan Zweig, austriacki prozaik, rozpoczyna biografię Marii Antoniny. Jaka w rzeczywistości była najsłynniejsza Królowa Francji?

Beztroskie dzieciństwo

Maria Antonina przyszła na świat drugiego listopada 1755 roku w Wiedniu jako jedenasta córka z piętnastu dzieci cesarza Franciszka Lotaryńskiego i cesarzowej Marii Teresy Habsburg. Jak podaje Zweig, dziewczynka zwana przez bliskich Toinette (zdrobnienie od francuskiej Antoinette, czyli polskiej Antoniny) była drobna, wdzięczna, szczupła i bezsprzecznie ładna. Pełna temperamentu i ruchliwa jak żywe srebro, niewiele zajmowała się książkami i nauką. Dopiero w chwili zawarcia umowy pomiędzy Ludwikiem XV a Marią Teresą o ożenku austriackiej księżniczki z wnukiem króla Francji, Ludwikiem XVI, cesarzowa spostrzegła, że jej córka w trzynastym roku życia nie umie dobrze pisać ani po niemiecku, ani po francusku i nie posiada nawet powierzchownych wiadomości z zakresu historii oraz muzyki. Przysłany z Wersalu, w charakterze wychowawcy, biskup Orleanu nie przekonał Marii Antoniny do nauki. Jednakże braki w wykształceniu młodziutkiej księżniczki nie przeszkadzały władcy Francji. Na dworze francuskim bardziej ceniło się zachowanie kobiety niż jej wiedzę, a Maria Antonina była ładna i miała „charakter uczciwy”, jak pisze Stefan Zweig w biografii „Maria Antonina”.

W kwietniu 1770 roku odbył się ślub 14-letniej księżniczki z 16-letnim Ludwikiem XVI.

Trudne początki

Dzień po zawarciu małżeństwa Francję obiegła wiadomość, że związek młodej pary nie został skonsumowany. Powodem miała być impotencja Ludwika. Jak podają kroniki, Maria Teresa słała list za listem do Francji, udzielając w nich rad swojego nadwornego lekarza. Podobno nawet sam Ludwik XV, aż nadto doświadczony w sprawach związanych z seksem, rozmawiał z wnukiem, próbując dowiedzieć się, gdzie leży problem. Prawdopodobnie przyszły król miał mały „defekt” – stulejkę, która wymagała drobnej operacji.

Ta śmieszna i przykra sytuacja ciągnęła się siedem lat, w czasie których młode małżeństwo było wyszydzane i obgadywane przez towarzystwo zamieszkujące Wersal. Jednak w końcu królewska para została rodzicami. W dniu 19 grudnia 1778 roku przyszła na świat Maria Teresa Charlotta, trzy lata później Ludwik Józef, który zmarł na gruźlicę mając osiem lat. Następnie urodził się Ludwik Karol i jako ostatnia Zofia Helena Beatrycze, która żyła zaledwie kilka miesięcy.

1 2

Madame Déficit: Królowa Maria Antonina
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.