Małżeństwo bez obrączek

czwartek, 24.04.2014r.
Autor: napisał/a 9 artykułów.

5

Różnic między tymi dwoma typami związków doszukiwał się także Tomasz Ochinowski, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego: paradoksalnie, konkubinat stwarza trudności w życiu seksualnym. W małżeństwie harmonia seksualna ma charakter „fakultatywny”. Jest czynnikiem, który przeciwdziała samotności i nudzie. W konkubinacie staje się niejako przymusem, w przeciwnym razie „szuka się gdzie indziej”. Z jego słów można wywnioskować, że to, co zwykle najmocniej łączy dwoje ludzi, w związku konkubenckim może być powodem ich rozstania.

Jim Coan, psycholog z Uniwersytetu w Wirginii, przeprowadził nietypowy eksperyment przedstawiający różnicę w relacjach między małżonkami a osobami żyjącymi w związkach na „kocią łapę”. W badaniu brały udział małżeństwa, a także heteroseksualne i homoseksualne związki nieformalne. Eksperyment miał na celu zbadanie mózgów uczestników w chwili zagrożenia, a dokładnie w momencie, gdy za chwilę doświadczą niezbyt bolesnych szoków elektrycznych. Każda z osób biorących udział w badaniu trzymała swojego partnera za rękę. Jak się okazało, najmniej zestresowane były osoby będące po ślubie, a także pary homoseksualne postrzegające siebie jako małżeństwo. Natomiast największy strach odczuwały osoby, które określały swoje relacje z partnerem jako „tylko mieszkamy ze sobą” – ich mózgi otrzymywały sygnały, że nie mogą zaufać partnerowi i podzielić się z nim swoim stresem. Z eksperymentu wynika, że pary, których głównie łączy mieszkanie ze sobą, nie wytwarzają silnej więzi opartej na zaufaniu. Świadczy to o niskiej jakości związku, ponieważ jak twierdzi Kamila Krocz, psycholog społeczny: zaufanie stanowi fundament, na którym buduje się wspólne życie.

Wspólne mieszkanie przed ślubem niszczy związek

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Wirginii, prawie 50 proc. ankietowanych przyznało, że decyduje się na wspólne mieszkanie przed ślubem w celu sprawdzenia, czy partnerzy będą w przyszłości tworzyć udany związek. Z kolei dwie trzecie z nich wierzy, że wspólne mieszkanie uratuje ich przed rozwodem. Zdecydowana większość respondentów twierdzi, że zwiększa to szansę na spełnienie się w małżeństwie. Z badania wynika, że konkubinat w oczach uczestników może przyczyniać się do udanego małżeństwa. Jednak raport opublikowany przez brytyjską organizację The Jubilee Centre udowodnił, że kohabitacja nie wpływa pozytywnie na relacje w późniejszym małżeństwie. Pary, które mieszkają razem przed ślubem, nie tylko nie uczą się, jak stworzyć trwały związek, ale także zwiększają ryzyko rozwodu aż o 45 proc. w porównaniu do osób, które decyzję o zamieszkaniu razem podjęły dopiero po ślubie.

Do podobnych wniosków doszedł socjolog Manuel Castells. Według niego prawie połowa związków konkubenckich trwa nie dłużej niż rok i tylko u 40 proc. z nich dochodzi do zaślubin. Co więcej, połowa małżeństw poprzedzonych wspólnym mieszkaniem rozpada się, a dwie trzecie z nich bierze kolejny ślub, by znów się rozwieść. Według specjalistów mieszkanie przed ślubem to ostatnia rzecz, która zapewnia trwały i zgodny związek małżeński.

Kiedy ślub jest tylko „papierkiem”…

Warto zastanowić się, jaką wartość dla par żyjących na „kocią łapę” ma ślub. Rozważań na ten temat podjęła się Vicky Courtney, blogerka zajmująca się poradami w wychowaniu: jaki jest urok podróży poślubnej, skoro para już wiele razy wyjeżdżała wspólnie na wakacje i codziennie dzieliła ze sobą łoże? Po co im prezenty ślubne, skoro posiadają już toster, kuchenkę mikrofalową i serwis obiadowy? Po co opłacać wystawną, drogą ceremonię ślubną, aby powiedzieć „tak” w obecności rodziny i przyjaciół, skoro „młoda para” już od długiego czasu udawała małżeństwo? Wypowiedź ta idealnie obrazuje sens ślubu w związku konkubenckim.

Jak wynika z licznych badań i wypowiedzi ekspertów, „udawane małżeństwo” nie wpływa pozytywnie na relacje w związkach, a co więcej – może je zniszczyć. Kohabitacja jest z pewnością wygodna dla osób, które nie są pewne swoich partnerów – w razie znudzenia czy zmiany zdania bez problemu mogą oddać klucze do mieszkania i odejść bez żadnych konsekwencji.

 

Anita Matacz

 
Redakcja: Dominika Nożewska, Katarzyna Julia Sadecka
Redakcja językowa: Joanna Kaczerzewska
 

Zdjęcia: 
http://www.stockvault.net/photo/132418/shadow-of-a-couple-holding-hands
http://www.stockvault.net/photo/106107/rings
http://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/staruszkowie_570591.htm

1 2 3

Małżeństwo bez obrączek
  • 5.00 / 5 5
4 ocen/y, 5.00 śr. ocen (98% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.