Małżonkowie z różnych kultur – plusy i minusy takich związków

czwartek, 08.10.2015r.
Autor: napisał/a 24 artykułów.

malzonkowie2c.mOtwarte granice, łatwość podróżowania, coraz większe możliwości komunikacji i nawiązywania znajomości przez internet oraz wzrost liczby korporacji o zasięgu globalnym to tylko z niektórych czynników sprzyjających zawieraniu coraz większej liczby małżeństw między osobami z różnych kultur. Ciężko ocenić czy tego rodzaju związek ma większe czy mniejsze szanse na przetrwanie bo czynniki, które działają na jego plus mogą także okazać się problematyczne w dłuższej perspektywie.

Bariera językowa

Bariera językowa może być poważną przeszkodą w zawarciu czy kontynuowaniu związku. Nawet dla osób, które świetnie go opanowały, fakt, że nie jest on ich językiem ojczystym może powodować pewne trudności np. z wyrażaniem tego co się czuje, ciężko zrozumieć żart słowny czy pewne niuanse. Monika,  która jest w związku z Hindusem tłumaczy: Pomimo, że znam angielski bardzo dobrze i często posługuję się nim w pracy, na początku trudno mi było wyrazić siebie w tym języku, w tak specyficznej relacji, jaką jest związek uczuciowy. Czasami też miałam ochotę odezwać się do partnera, używając pieszczotliwego określenia, np. „Miśku” lub „Słoneczko”. Wtedy on pytał, co to znaczy. Niby można znaleźć odpowiadające temu słowo z języka angielskiego, ale nie jest to jednak to samo: zwroty w jednym języku niosą ze sobą szczególny ładunek emocjonalny i są nie do przetłumaczenia na inny język.

Bariera językowa może mieć także swoje dobry strony. Jedną z nich jest motywacja do nauki języka. Druga jest taka, że może czasami lepiej pewnych słów partnera nie zrozumieć zwłaszcza podczas kłótni. Bariera językowa sprawia podobno, że relacje między teściową i synową są wręcz idealne.

Różnica kulturowa

Różnica kulturowa jest na pewno bardziej odczuwalna pomiędzy ludźmi z innych kontynentów i krajów, o zupełnie odmiennej religii. Wiążąc się z osobą wyznającą islam trzeba mieć na względzie specyficzne ograniczenia, które ona wprowadza oraz podejście do roli kobiety i mężczyzny w społeczeństwie. Niejednokrotnie nagłaśniane przez media były sprawy dotyczące Polek, które związały się z partnerami z krajów arabskich i po tym jak związek okazał się nieudany, czy też pojawiła się przemoc domowa, miały wielki problem z powrotem do kraju lub odzyskaniem dzieci. Bardzo ekstremalny przykład różnić kulturowych w związku pokazuje książka i film „Biała Masajka”. Młoda Szwajcarka podczas wakacji w Kenii poznaje Masaja, dla którego porzuca dotychczasowe wygodne życie i zakłada z nim rodzinę. Czas jednak pokazuje, ze różnice między nimi są silne i kobieta, zniechęcona walką o zmianę postawy męża, postanawia zabrać dziecko i wrócić do swojej rodziny.

1 2

Małżonkowie z różnych kultur – plusy i minusy takich związków
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.