Mandala – w kręgu podświadomości

czwartek, 08.10.2015r.
Autor: napisał/a 6 artykułów.

Mandala_1_MCSłowo mandala wywodzi się z sanskrytu i oznacza koło życia, cały świat, centrum, święty krąg. W religiach (buddyzm, hinduizm) jest uznawana za symbol Kosmosu, raju, w którego centrum znajduje się istota boska. W sensie metafizycznym oznacza świadomość strzeżoną przed niszczącymi siłami nieświadomości. Mandale tworzą wzory geometryczne, najczęściej kwadraty i okręgi o wspólnym środku, w barwach wybranych przez osobę je tworzącą zgodnie z jej własną intuicją.

Historia mandali

Najstarsze mandale sięgają paleolitu. Można je zauważyć na planie budowli starożytnego Egiptu, Babilonu czy Jawy. Mandala pojawiła się w Tybecie w VIII wieku za sprawą guru Padmasambhawa, który sprowadził ją z Indii. Od tamtej pory pełni ważną rolę w życiu tybetańskich mnichów.

Mandala w buddyzmie

Mandala to motyw artystyczny sztuki buddyzmu tantrycznego, w której proces tworzenia a następnie niszczenia dzieła jest rodzajem medytacji o dużym znaczeniu religijnym. Mandala ukazuje harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło symbolizuje niebo, transcendencję, zewnętrzność i nieskończoność, zaś kwadrat sferę wewnętrzności tego, co związane z człowiekiem i ziemią. Kształty geometryczne łączy wspólny punkt centralny, który jest początkiem i zarówno końcem całego układu symbolem stałości i doskonałości. Mandala jest więc rodzajem diagramu zawierającego szereg powtarzających się wzorów geometrycznych zamkniętych okręgiem. Ukazuje on sposób, w który z chaosu wyłania się harmonijna i doskonała forma. Istnieje wiele rodzajów mandali: uzdrawiające, oczyszczające, miłości, przebaczenia, niewinności, mocy umysłu, spokoju, dostatku, harmonii, mądrości, radości. Szczególnym rodzajem są mandale sypane, gdzie podatny na rozdmuchanie przez wiatr piasek symbolizuje nietrwałość i tymczasowość życia. Ta forma medytacji jest praktykowana przez tybetańskich mnichów i Indian Navajo.

Symetryczne kształty najlepiej stosuje się w praktykach tantr jogi najwyższej. Mandale są schematami poziomymi, z których, w trakcie medytacji, wyłania się przestrzenna forma. W jej centrum wizualizuje się siebie samego w odpowiedniej dla danej tantry formie jidama. Przygotowuje to osobę praktykującą do bardziej zaawansowanych form jogi najwyższej poprzez kształtowanie skupienia, cierpliwości, wytrwałości i umiejętności wyciszenia.

1 2

Mandala – w kręgu podświadomości
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.