Martwi aktorzy

czwartek, 31.07.2014r.
Autor: napisał/a 26 artykułów.

Close-Up_Puppets_3Teatry lalek kojarzone są zwykle z rozrywką dla dzieci, czego dowodzi ich repertuar, w którym można znaleźć przede wszystkim treści dostosowane do potrzeb najmłodszych odbiorców. Sztuczne, a przez to również pozbawione własnych emocji postacie nie zdobywają w Europie uznania dorosłych widzów, choć mimo pozornej nieautentyczności pozwalają przecież na żywy przekaz ról odgrywanych przez sterujących nimi aktorów.

Skąd wzięła się lalka?

Tematy prezentowane dawniej w teatrach lalek wzbudzały zainteresowanie odbiorców należących do każdej grupy wiekowej, wielokrotnie stając się formami inspiracji dla reformatorów teatru, a nawet dla poetów. Wśród publiczności zasiadali nie tylko wybitni filozofowie czy dworzanie, ale również wielu mniej wykształconych ludzi. Warto jednak jeszcze bardziej cofnąć się w czasie, by odkryć początki tak ciekawych form sztuki, czyli poznać dwie najbardziej popularne teorie genezy teatru lalek.

Pierwsza z nich szybko przypadła do gustu wielbicielom poezji i irracjonalnych tłumaczeń. Jej zwolennicy wierzą legendzie – zakładają, że lalki towarzyszą człowiekowi od zawsze, ponieważ powstały równocześnie z narodzinami pierwszej dziewczynki. Twórcą takiej teorii jest Charles Nodier – francuski pisarz oraz krytyk literacki tworzący w romantyzmie. Za pierwowzór marionetki uważał on traktowany jak małe dziecko patyk, którym starannie opiekowała się siostra Kaina i Abla. Warto dodać, że w samej Biblii można znaleźć tylko niewielką wzmiankę na temat rodzeństwa tych dwóch postaci, widoczną w następującym fragmencie Księgi Rodzaju: A po urodzeniu się Seta żył Adam osiemset lat i miał synów oraz córki.

Poglądom Nodiera zdecydowanie sprzeciwił się Charles Magnin, uważany za pierwszego historyka teatru lalek. W ten sposób powstała teoria naukowa, zgodnie z którą pierwszą marionetkę wymyślono znacznie później w celu ulepszenia rzeźb poprzez ich animację. Pierwowzorem nie był więc objęty ludzką troską patyk, tylko pień drzewa, z którego utworzono najpierw statuę, a potem rzeźbę hierarchiczną.

Lalki, które stały się gwiazdami

Teatr Lalek słynął od początku z zabawnych scen, często rozśmieszających publiczność bardziej niż w przypadku występów prawdziwych aktorów. Dlatego warto przedstawić dwóch najbardziej popularnych przedstawicieli tego komediowego świata.

1 2

Martwi aktorzy
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.