Masz to w genach!

czwartek, 22.01.2015r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

geny1m.wCo najmniej 40 proc. genów wpływa na naszą osobowość to bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że pozostałe 60 proc. odpowiada między innymi za długość ludzkiego życia, zachowanie, zdrowie, a nawet upodobania. Od przodków na życiowy start dostajemy konkretne cechy charakteru oraz temperament, który odpowiada między innymi za osiąganie orgazmu przez kobiety. Wyniki badań opublikowane w „Biology Letters” ujawniają, że kobiecy orgazm jest aż w 80 proc. dziedziczny; co więcej, eksperci przeprowadzający badanie są przekonani, że odziedziczone geny mają większy wpływ na satysfakcję seksualną niż kultura, środowisko czy wychowanie.

Geny w ujęciu naukowym

Jak podaje encyklopedia naukowa wydawnictwa PWN, geny to ciągi nukleotydów w łańcuchu DNA genomu, zawierające informacje o budowie jakiegoś białka; są powszechnie znaną jednostką dziedziczności, a swoją nazwę zawdzięczają duńskiemu botanikowi Wilhelmowi Johannsenowi. W 1909 roku zaproponował on to pojęcie, które w pierwotnej wersji odnosiło się do prostych cech przekazywanych potomstwu, np. podatności na jakąś chorobę albo określonego koloru oczu.

DNA, czyli wielocząsteczkowy organiczny związek chemiczny należący do kwasów nukleinowych i pełniący funkcję nośnika informacji genetycznej żywych organizmów, odgrywa bardzo ważną rolę w genetyce. Fragmenty DNA przechowują informację zezwalającą komórce na przeprowadzenie syntezy RNA (kwasów rybonukleinowych). Łańcuchy DNA zwierają kluczowe informacje genetyczne dotyczące m.in. kolejności aminokwasów znajdujących się w białkach, niekodujących kwasów rybonukleinowych (czyli tych nieuczestniczących w tworzeniu białka) oraz  regulacji ekspresji genów.

Dobierz – zatwierdź – wykonaj czyli jak działają geny

Ludzki genom zawiera około 30 000 genów, które znajdują się na chromosomach – zbudowanych z nici DNA. Jednymi z ważniejszych chromosomów są chromosomy płciowe, czyli te decydujące o naszej płci. Decyzja o wyborze płci to ich podstawowe zadanie, za którego wykonanie odpowiedzialny jest odpowiedni zapis: kobieta posiada dwa chromosomy X (XX), natomiast mężczyzna posiada jeden chromosom X i jeden Y (XY). Każdy człowiek dziedziczy jeden chromosom od matki, drugi od ojca i właśnie wynik ich połączenia decyduje o płci dziecka. Jeżeli połączą się X z Y – będzie chłopiec, natomiast jeżeli X z X – dziewczynka.

1 2

Masz to w genach!
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.