A Ty? Jakie masz hobby?

czwartek, 12.06.2014r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

hobby (2)Praca zawodowa, studia, matura, spotkania biznesowe – całe nasze życie przesiąknięte jest stresem. Każdy z nas reaguje na niego w indywidualny sposób i stara się z nim uporać. Nie można żyć w ciągłym napięciu. Stresu z pewnością nie da się całkowicie wyeliminować, ale można go zniwelować poprzez podjęcie różnych aktywności i znalezienie hobby. Pasje i zainteresowania wielokrotnie uratowały życie niejednemu zestresowanemu biznesmenowi.

Z badań opublikowanych przez niemiecką kasę chorych wynika, że 60 proc. Niemców żyje w ciągłym napięciu. Wyniki te pokrywają się z ogólnoświatowymi wskaźnikami. Stres dotyczy ludzi na całym świecie. I nic w tym dziwnego: żyjemy szybciej, ciągle mamy coś do zrobienia, a przyjemności odkładamy na później. Ale to „później” często nie nadchodzi. Nie mając chwili wytchnienia, wpadamy w pracoholizm, a po kilku latach wypalamy się i nie widzimy sensu wykonywanej przez nas pracy, przez co zmieniamy ją i wszystko zaczyna się od nowa… Troska o bezpieczeństwo finansowe oraz pogoń za sukcesem zamęcza ludzki organizm. Nie tylko fizycznie. Czy taki cykl dotyczy nas wszystkich?

Oczywiście ze stresem można sobie radzić w różny sposób: spotkania z przyjaciółmi, uprawianie sportów, wypady do kina, wysypianie się czy nadmierne jedzenie. Nie wszystkie z tych metod są dobre dla naszego zdrowia, ale wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, a to jest najważniejsze w redukcji nagromadzonego napięcia. Przy poszukiwaniu idealnego środka na zredukowanie stresu warto zastanowić się nad znalezieniem hobby, które będzie nas bez reszty pochłaniało. Badania amerykańskich psychologów wykazały, że ludzie poświęcający wolny czas na swoje zainteresowania dużo rzadziej mają problemy ze stresem i są odporniejsi psychicznie. Dzięki pasji zapomina się o bieżących problemach. Świadomość, że w czymś się spełniamy i robimy to dobrze, sprawia, że czujemy się przepełnieni pozytywną energią.

Hobby można określić kreatywnym sposobem spędzania czasu. Jeśli dzięki zainteresowaniom można zdobyć wiedzę lub umiejętności, stają się one także źródłem pewności siebie. Posiadanie pasji łagodzi skutki przejścia na emeryturę, przeciwdziała syndromowi pustego gniazda czy przebywania w nowym otoczeniu. Często hobby staje się również okazją do poznania nowych, ciekawych ludzi, dzięki którym możemy poszerzyć nasze horyzonty myślowe oraz poznać otaczający nas świat.

Jakie zatem hobby powinniśmy wybrać? Najlepsze będą takie aktywności, które sprawią nam radość i „wciągną” nas. Nie trzeba od razu wspinać się na Himalaje, aby się zrelaksować. Część pasji może być również stresująca. Należy więc poważnie zastanowić się nad tym, co nas interesuje. Na początku można oczywiście spróbować kilku rzeczy, aby sprawdzić, co tak naprawdę nas kręci.

1 2

A Ty? Jakie masz hobby?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.