Matura – czy warto się nią stresować

czwartek, 28.05.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

Matura2005_ILOSzczecinMaturę uważa się za najważniejszy egzamin w życiu licealisty bądź ucznia technikum. Najważniejszy, ponieważ jest to zakończenie pewnego etapu w życiu i oficjalne wkroczenie w dorosłość. Tak przynajmniej sądzą maturzyści. Istotny jest on również dlatego, że podsumowuje wszystkie dotychczasowe osiągnięcia w nauce oraz daje przepustkę do kolejnego etapu kształcenia, jakim są studia. Te cechy sprawiają, że co rok maturzyści znajdują się pod ogromną presją, czują zdenerwowanie i mają nadzieję, że uda im się zdobyć taki wynik, jakiego potrzebują i oczekują.

Co to jest stres?

W ważnej sytuacji życiowej, jaką jest matura, człowiek odczuwa zdenerwowanie. Jest to uczucie, które towarzyszy ludziom od zawsze i często jest określane mianem choroby cywilizacyjnej XXI wieku. Objawia się ono najczęściej kłopotami żołądkowymi, bezsennością, zmęczeniem organizmu, napadami głodu oraz, rzadziej, napadami agresji. Trudno jest znaleźć sposób na radzenie sobie z tym uczuciem, ponieważ zależy to głównie od filozofii życiowej danej osoby.

Warto również wspomnieć, że stres w małych ilościach, trwający najczęściej kilka godzin, wcale nie jest szkodliwy. A wręcz przeciwnie ‑ organizm zaczyna wytwarzać odpowiednią dawkę hormonów takich jak adrenalina i kortyzol, które skutecznie motywują do dalszego działa, rozwoju. Jednakże długotrwały stres wpływa negatywnie na nasz organizm. Badania epidemologiczne przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wskazują, że stres zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na choroby nowotworowe oraz układu krążenia aż o 30 proc. Stres wpływa również negatywnie na psychikę człowieka, co objawia się przez unikanie kontaktów towarzyskich, a często nawet negatywnymi myślami związanymi z dotychczasowym życiem. Badania wykazują, że najczęstszym czynnikiem wywołującym stres jest szkoła (62 proc.). Liczne sprawdziany, niezapowiedziane kartkówki oraz odpowiedzi ustne powodują unikanie lekcji z ich powodu. Wtedy też rozpoczyna się błędne koło, zwłaszcza dla osób, które w przyszłości mają podejść do egzaminu dojrzałości.

Maturzyści kontra stres

Niestety stresu nie można wyeliminować na zawsze z życia, o czym tegoroczni maturzyści już się pewnie przekonali. To uczucie będzie im zapewne towarzyszyło aż do oddania wyników egzaminu. Nieustanne rozdrażnienie na kilka tygodni stanie się ich nowym towarzyszem. Jednak jak najlepiej radzić sobie z tym nieprzyjemnym uczuciem?

1 2

Matura – czy warto się nią stresować
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.