Meteoryty – kamienie z nieba

czwartek, 15.10.2015r.
Autor: napisał/a 28 artykułów.

Meteoryty-_-kamienie-z-nieba_2_MCPrzez setki lat ludzie nie mieli pojęcia o meteorytach. Spadanie kamieni z nieba uważano za absurdalny przesąd, którego nauka nie akceptowała. Relacje świadków opisujących upadki meteorytów wyśmiewano i uważano za halucynacje. Przełom nastąpił dopiero na początku XIX wieku.

W 1803 roku jeden z francuskich uczonych należących do ówczesnego grona ścisłych specjalistów z zakresu astronomii – Jean-Baptiste Biot – opublikował osobistą obserwację upadku na Ziemię meteorytu L’Aigle. Był to początek naukowego badania meteorytów. Dziś wiadomo o nich naprawdę wiele. W większości przypadków pochodzą z resztek materiału, który pozostał po tworzących się planetach. Jednakże mogą zawierać w sobie także materię z innych źródeł, np. z Księżyca, z pyłowych warkoczy pozostawianych przez komety, a nawet z Marsa.

Kosmiczne resztki

Ziemia stale jest bombardowana przez krążące w przestrzeni międzyplanetarnej obiekty o różnych rozmiarach: od drobin pyłu poczynając, na skałach o masie paru kilogramów kończąc. Wpadają one w naszą atmosferę z prędkością 60 000 km/h i większą. Skały, którym udało się dotrzeć do Ziemi, to właśnie meteoryty. Nie należy ich mylić z meteorami, które są widocznymi na niebie świetlnymi śladami kosmicznych resztek przechodzących przez atmosferę. Ślad ten jest wynikiem tarcia rozgrzewającego cząstki atmosfery i samą materię z kosmosu, które zaczynają świecić.

Meteoryty na Ziemi

Meteoryty odnajduje się na całym globie ziemskim. W czasie ruchu po orbicie okołosłonecznej Ziemia pochłania rocznie około 1000 ton kosmicznych skał i pyłu. Mimo tak ogromnej ilości wpadających w naszą atmosferę odłamków, tylko nieliczne z nich docierają do powierzchni Ziemi, a duże meteoryty prawie wcale. Najbardziej znanymi i największymi meteorytami, które spadły na Ziemię, są chiński Kirin (lub Jilin) o wadze 1770 kg, afrykański Hoba o masie 60 ton oraz syberyjski Sichote-Aliński, którego wagę ocenia się na 1000 ton.

1 2

Meteoryty – kamienie z nieba
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.