Mityzacja codzienności – czym jest mit współczesny?

czwartek, 13.11.2014r.
Autor: napisał/a 43 artykułów.

mitologizacja_1Mity towarzyszą człowiekowi od pradawnych czasów. Są fundamentami wierzeń, opisują rzeczywistość i komentują wydarzenia historyczne. Mitologie są swoistymi opowieściami o całych narodach i społeczeństwach, dostarczającymi także ogromnej wiedzy na temat dawnego życia. Taką mitologię ze względu na czasy, które opisuje, można nazwać „starą”. Istnieje także „nowa” mitologia – powstała w kulturze masowej i determinująca codzienne wybory oraz czynności każdego człowieka.

Mit współczesny, czyli co?

Twórcą pojęcia mit współczesny jest francuski filozof – Roland Barthes. Jego najprostsza definicja mitu ogranicza się do jednego wyrazu: „słowo”. Według Barthes’a mit jest systemem porozumiewania się określanym przez sposób wypowiedzi. Obraz, któremu przypisuje się znaczenie, staje się już mitem. Tym samym może nim być bardzo wiele rzeczy – przedmioty, zjawiska, czynności, zarówno elementy kultury materialnej, jak i niematerialnej.

Współczesne mity to nieodłączne elementy każdego społeczeństwa. Są tworzone na bieżąco, ponieważ człowiek potrafi nadać niezwykłe cechy, graniczące z boskością, wszystkiemu, co go otacza. Warto jednak zaznaczyć, że sama mityzacja ma miejsce w podświadomości i nie jest jednakowa dla wszystkich ludzi. To, co dla jednej osoby, grupy czy narodu ociera się o mityczne sacrum, traci znaczenie dla kogoś innego.

Za rozwój współczesnych mitów odpowiedzialne są media oraz kultura popularna. Nieustające przedstawianie pewnych przedmiotów czy idei jako tych jedynie słusznych i najlepszych sprawia, że człowiek zaczyna nadawać im nowe znaczenie. Samochód nie jest tylko niezbędnym elementem poruszania się po mieście, staje się wręcz jeżdżącą galerią sztuki, która zbliża do sfery sacrum. Coraz wymyślniejsze kosmetyki niekoniecznie muszą być naprawdę skuteczne. Wystarczy, że samo ich posiadanie czy sporadyczne użycie warunkuje dobre samopoczucie właściciela – pozwala mu poczuć się jak młody heros z pradawnych opowieści.

1 2

Mityzacja codzienności – czym jest mit współczesny?
  • 5.00 / 5 5
2 ocen/y, 5.00 śr. ocen (96% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.