Młodzież Wszechtyjąca

czwartek, 05.02.2015r.
Autor: napisał/a 35 artykułów.

00022SUVDPKMHLGL-C116-F4Rano zamiast śniadania – pączek – jeszcze tylko raz, ostatni. Na wf-ie, zamiast gry w kosza, oglądanie kolegów z trybun, bo koszulka została na biurku. W domu na obiad frytki i szklanka oranżady – przecież brokuł mi nie smakuje. A wieczorem jest już za późno na spacer, bo jest ciemno. Poza tym tego serialu nie powtarzają. Brzmi znajomo? To przeczytaj dalej…

Polska XXL

Światowa Organizacja Zdrowia już w 2007 roku alarmowała o coraz powszechniejszym występowaniu otyłości w regionie europejskim. Z jej danych wynikało, że co piąte dziecko waży za dużo, a 30 proc. z nich cierpi już na otyłość. Obecnie z nadwagą i otyłością na terenie Unii Europejskiej walczy co trzeci maluch. Podobne badania przeprowadził w Polsce w 2010 roku Instytut Matki i Dziecka. Wyniki pokazują, że aż 18 proc. dziewczynek i 24 proc. chłopców jest otyłych.

Nadwaga prowadzi do licznych chorób, które mogą wystąpić już w okresie dzieciństwa, a jeśli nadwaga jest nieleczona – także w przyszłości. WHO przewiduje, że jeżeli dzieci te pozostaną otyłe także po osiągnięciu dorosłości, będą miały zwiększone ryzyko zachorowania na choroby prowadzące do obniżenia jakości i długości ich życia. Lekarz Grażyna Sikorska-Wiśniewska w raporcie Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży pisze, że otyłość jest jedną z chronicznych chorób niezakaźnych, czyli tzw. chorobą cywilizacyjną i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkości. Aby w najprostszy sposób określić, czy nasza waga jest prawidłowa, należy obliczyć wskaźnik BMI, czyli różnicę między aktualną a optymalną masą ciała. Kiedy współczynnik jest większy niż 25, wskazuje to na nadwagę. Sikorska-Wiśniewska wymienia kilka rodzajów otyłości. Najczęściej diagnozowanym typem jest otyłość samoistna. Powstaje ona na skutek nieodpowiednich proporcji między energią dostarczaną w jedzeniu a tą spalaną przez organizm. Otyłość młodzieńcza wynika natomiast z dużego zapotrzebowania energetycznego przy jednoczesnym spowolnieniu wzrostu. Cechami typu wtórnego i regulacyjnego są czynniki chorobowe, takie jak zaburzenia hormonalne, nerwowe, metaboliczne lub genetyczne.

Instytut Żywności i Żywienia wykazał w 2010 roku, że na przestrzeni 30 lat liczba otyłych chłopców potroiła się, a dziewczynek zwiększyła się dziesięciokrotnie. Prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu stwierdza, że nie udało się zahamować tendencji wzrostowej, wręcz przeciwnie – zamiast epidemii otyłości, możemy już mówić o jej pandemii, bo takich określeń używa się w medycynie nie tylko w odniesieniu do chorób zakaźnych. Konsekwencje zbyt dużej wagi u dzieci są różnorodne i negatywnie wpływają na ogólną kondycję organizmu. Lekarz Anna Szewczyk w wywiadzie dla portalu luxmed.pl wymienia: zmniejszenie wydolności fizycznej dziecka, płaskostopie, skrzywienia kręgosłupa oraz słabsza wydolność układu krążenia i układu oddechowego, zaburzenia hormonalne i metaboliczne. U dziewczynek nadwaga może spowodować nieregularność miesiączkowania i w konsekwencji zaburzenia uwapnienia kości.

Tylko jednego cukiereczka, mamusiu…

Zapotrzebowanie energetyczne organizmu zależy od wieku, płci i stylu życia, dlatego dietetycy proponują ścisłe kryteria dla poszczególnych grup wiekowych. Między 7 a 9 rokiem życia dzieci powinny zjadać posiłki o wartości 1800 kcal, ale w wieku od 13 do 15 już o wiele więcej. Dziewczynki potrzebują 2450 kcal a chłopcy nawet 3000 kcal. Dopóki rodzice nie zaczną przywiązywać wagi do jakości posiłków swoich pociech, dopóty liczba otyłych będzie rosła. Należy pamiętać, że, aby dobrze zagospodarować dzienną ilość kalorii, powinno się podawać dzieciom do 10 porcji zbóż, trzy posiłki z warzywami i owocami oraz pięć porcji nabiału i mięsa. Dlatego, zamiast dwóch tostów z masłem i nutellą oraz gorącym, granulowanym kakao, które dostarczą ponad 500 kcal, można przygotować owsiankę na mleku z orzechami, miodem i owocami. Zdrowsza opcja śniadania ma ok. 200 kcal i dostarcza 30 g węglowodanów i zaledwie 3 g tłuszczu. Po takim śniadaniu dziecko może zjeść dużą porcję (zdrowego) drugiego śniadania.

1 2

Młodzież Wszechtyjąca
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.