Mniej znane oblicze Tuwima

czwartek, 06.11.2014r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

Witkacy_Julian_TuwimPo wpisaniu do wyszukiwarki google hasła: najpopularniejsze wiersze Tuwima, odnajdzie się głównie portale literackie z utworami dla dzieci. Tymczasem dorobek poety jest bardzo różnorodny, a niektóre dzieła artysty do dzisiaj wzbudzają duże kontrowersje. Dlaczego warto zapoznać się z bogatą twórczością Juliana Tuwima?

Jeden ze Skamandrytów

Autor „Lokomotywy” tworzył głównie w 20–leciu międzywojennym. Poeta był wówczas członkiem grupy Skamander, do której należeli również między innymi: Kazimierz Wierzyński i Jarosław Iwaszkiewicz. Do haseł charakteryzujących grupę należał na przykład witalizm, czyli pochwała wszelkich przejawów życia. Dziełem Tuwima, wpisującym się w program Skamandrytów, jest utwór „Do krytyków”. Głównym celem poety było zakomunikowanie, że literatura nie musi poddawać się żadnym regułom, a artysta ma prawo pisać na każdy temat. Dorobek poety bardzo wyraźnie udowadnia tą tezę, ponieważ skamandryta nie bał się poruszać w swoich wierszach trudnych i kontrowersyjnych wątków.

Sensacyjna twórczość

Jednym z najbardziej znanych utworów Tuwima, które mogą wzburzyć czytelnika, jest wiersz „Wiosna. Dytyramb”, pochodzący z początkowego okresu działalności poety. Na kontrowersyjność dzieła składa się wiele czynników, a pierwszym z nich jest sam temat. Wiosna staje się symbolem płodności człowieka, zostaje podkreślona seksualność istoty ludzkiej. Kobiety i mężczyźni w utworze Tuwima poddają się erotycznemu pędowi, opisy są pełne ekspresji i dynamiki. Kontrowersje wzbudza również przedstawienie ludzi jako zwierząt. Tuwim używa obraźliwych określeń, jak na przykład brzuchate kobyły, oznaczające kobiety w ciąży. Tekst jest dostępny między innymi na portalu internetowym Kulturalna Polska.

Wiersz „Do generałów” z 1923 roku to kolejne kontrowersyjne dzieło, które można znaleźć nawet na stronie internetowej zespołu Buldog. Grupa wykorzystała tekst do celów muzycznych. Podmiot liryczny potępia najważniejszych przedstawicieli wojska polskiego. W tym utworze poeta używa wielu wykrzyknień, a dzieło ma charakter obraźliwy. Tekstem o podobnym znaczeniu jest wiersz „Wróg nr 1”, pochodzący z tomu „Utwory nieznane”, wydanym już po śmierci Tuwima. W omawianym utworze poeta po raz kolejny nie bał się użyć kontrowersyjnych określeń, czego przykładem jest epitet cham natchniony.

Temat zamachu na prezydenta Polski Gabriela Narutowicza, który w 1922 roku pełnił urząd przez pięć dni zapewne nie należy do najprostszych. Fakt, że za morderstwem stali polityczni przeciwnicy prezydenta, sprawił, że o wydarzeniu było wówczas bardzo głośno. Tuwim poruszył ten temat w utworze „Pogrzeb prezydenta Narutowicza”. Podmiot liryczny zwraca się wprost do zabójców, czego przykładem jest fragment: -Twarze wasze, zbrodniarze – i niech was przywita, strasznym krzykiem milczenia żałobna ulica. Okazją do przypomnienia utworu była 90. rocznica śmierci Narutowicza, kiedy to dziennik internetowy gazeta.gazeta.com udostępnił tekst Tuwima. Dzieło, podobnie jak wcześniej wymienione utwory, charakteryzuje się ekspresją wyrażoną przez liczne wykrzyknienia.

1 2

Mniej znane oblicze Tuwima
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.