Moda na bycie wege

czwartek, 16.07.2015r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

Vegetarian_CurryOsoby, które choć odrobinę interesują się trendami w kwestiach żywieniowych, zaobserwowały z pewnością zależność dotyczącą zmian popularności diet. Była już moda na jedzenie ekologiczne, na produkty nisko węglowodanowe, bezglutenowe, słynna odchudzająca kuracja białkowa Dukana i wiele, wiele innych, których zliczyć nie sposób. Przez ostatnie lata w podobny sposób zaistniały diety wegetariańskie, a nieco później wegańskie. Czy jednak są to tylko kolejne trendy w dziedzinie odżywiania?

Powrót do tradycji

Tak naprawdę pomysł na wcielenie w życie diety bez mięsa nie jest żadnym nowym wymysłem. Już w Starym Testamencie można doszukać się wzmianek o wegetarianizmie. Ok. 700 lat p.n.e. w oficjalnej religii Indii, hinduizmie, zaczął obowiązywać zakaz jadania mięsa. Maria Grodecka w książce pt. „Siewcy dobrego jutra” zwraca uwagę na fakt, że z początku był to zakaz o charakterze religijno-kultowym, gdyż wykluczał jadanie mięsa, które nie zostało przedtem złożone w ofierze. W tym samym czasie, mianowicie kilkaset lat po Mojżeszu, prorocy Starego Testamentu wypowiedzieli się zdecydowanie przeciwko składaniu ofiar, a co więcej, zaprzeczyli, iż były one kiedykolwiek nakazywane i zalecane przez Boga. Około VII wieku p.n.e., kiedy pojawiły się w upaniszadach pierwsze wzmianki o reinkarnacji, zrodziły się tendencje wegetariańskie.

Fruit_Stall_in_Barcelona_MarketPodstaw diety roślinnej można doszukiwać się także w naukach pitagorejskich, w których niejadanie mięsa było warunkiem koniecznym w osiągnięciu wyższego rozwoju fizycznego i duchowego. Taki obraz wpływał na wizerunek pitagorejskiego ładu i harmonii świata, o czym pisze Grodecka we wspomnianej książce.

Moda czy świadomy wybór

Coraz więcej znanych osób przechodzi na wegetarianizm, a nawet radykalniejszy jego odłam, czyli weganizm. Mike Tyson podczas talk-show Oprah Winfrey przyznał: Zostałem weganem i czuję się z tym znakomicie! A było już nieciekawie. Miałem nadciśnienie i początki reumatyzmu. Wszystko jakoś się uspokoiło.

Wśród znanych wegetarian są również m.in.: Moby, Paul McCartney, Maja Ostaszewska, Natalia i Paulina Przybysz, Krzysztof Pieczyński, Barbara Labuda, Wojciech Eichelberger.

1 2

Moda na bycie wege
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.