Moda na indywidualistów

czwartek, 29.01.2015r.
Autor: napisał/a 22 artykułów.

modanaindywidualistow1Dr House, Dexter, Sherlock – co  łączy te postacie? Oprócz tego, że wszystkie są bohaterami jednych z najpopularniejszych seriali w Polsce i na świecie, każda z nich charakteryzuje się charyzmą i wybitną osobowością. Nieprzewidywalni, inteligentni, kierujący się własnymi zasadami, przekorni, często egoistyczni. Wzbudzają sympatię widzów, pomimo posiadania negatywnych cech charakteru.

Najpopularniejszy lekarz na świecie?

„Dr House” to amerykański serial, emitowany w latach 2004 – 2012. Tytułowy bohater jest lekarzem w jednym ze szpitali w New Jersey, chociaż nie wykazuje cech typowych dla przedstawiciela tego zawodu. House’owi brakuje empatii, nie lubi rozmawiać z pacjentami, często jest złośliwy i brutalnie szczery. Co jednak sprawia, że chorzy chcą być leczeni właśnie przez głównego bohatera? House jest po prostu świetnym specjalistą w swojej dziedzinie. Wykazuje się instynktem, korzysta z niekonwencjonalnych metod i, co najważniejsze, prawie zawsze osiąga sukces.

Twórcy serialu otrzymali wiele nagród, między innymi dwa Złote Globy, czyli nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej oraz pięć nagród Emmy, statuetek Amerykańskiej Akademii Telewizyjnej. Można powiedzieć, że zapewne najważniejszym sukcesem twórców serialu jest jego rekordowa oglądalność: 82 miliony widzów w 72 krajach przyglądało się przygodom ekscentrycznego lekarza.

Dzięki tak dużej popularności serial został nawet wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. W Polsce „Dr House” również jest bardzo ceniony, o czym świadczy ocena 8,2, wystawiona przez internautów na portalu Filmweb. Serial można było oglądać w TVP 2 od 2007 roku, a jego średnia oglądalność w sezonie 2010/2011 wynosiła ponad dwa miliony widzów. Postać dr. House’a stała się kultowa w wielu krajach.

Podwójna tożsamość

Pierwszy sezon „Dextera”, serialu emitowanego w latach 2006 – 2013, został stworzony na podstawie powieści „Demony Dextera”, autorstwa amerykańskiego powieściopisarza i dramaturga o pseudonimie literackim Jeff Lindsay. Osobowość tytułowego bohatera jest bardzo złożona, w ciągu dnia jest on cenionym specjalistą w departamencie policji, natomiast nocą staje się mordercą. Chociaż w roli zabójcy wykazuje się bezwzględnością i brakiem uczuć, to, podobnie jak dr House, wzbudza sympatię widzów. Można powiedzieć, że serial zmusza widza do myślenia, ponieważ nie ma w nim wyraźnego schematu manichejskiego, czyli podziału na dobro i zło.

1 2

Moda na indywidualistów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.