Moda na tatuaż

czwartek, 30.04.2015r.
Autor: napisał/a 19 artykułów.

640px-Tattooing_in_progress

Historia tatuażu sięga początków ludzkiego istnienia. W starożytnej Grecji był on oznaką godności i szlachetności, w Chinach oznaczano nim wojowników. Kobiety z plemion indiańskich po śmierci swoich małżonków tatuowały sobie podniebienia, natomiast w innych kulturach tatuaże chroniły przed urokami i zapewniały szczęście oraz miłość. Przede wszystkim służyły jednak ukazaniu zajmowanej pozycji w społeczeństwie. Tatuaże przestały mieć takie znaczenie, kiedy plemiona zaczęły tworzyć państwa.

Kto i w jakim miejscu decyduje się na tatuaż?

Tatuaże stały się popularne dzięki buntownikom z lat 60., którzy chcieli wyrazić swoją indywidualność i niezadowolenie ze świata. Modę wykreowały również gwiazdy show-biznesu, do których nastolatkowie tak bardzo lubią się upodabniać. Według badań IQS początkowo na tatuaże decydowali się głównie mężczyźni – kobiety nie chciały szpecić swojego ciała. Z czasem zaczęły się przekonywać, że może to być również ich atut. Obecnie to właśnie one częściej decydują się na taki krok.

Miejsca na ciele, w których może znaleźć się tatuaż, trudno wyliczyć. Najczęściej ludzie decydują się wytatuować ręce, nogi czy plecy. U kobiet również kostki i okolice żeber. Rzadko mówi się o tatuażu języka czy oczu, ale również i takie przypadki się zdarzają. Kanadyjski artysta i model Rick Genest – bardziej znany jako Zombie Boy – wytatuował sobie całe ciało.

Techniki tatuażu

Tatuażyści wyróżniają trzy techniki wykonania tatuażu: tatuaż permanentny, biologiczny i z henny. Tatuaż permanentny utrzymuje się przez wiele lat i możliwy jest do wykonania w wielu kolorach. Do zrobienia używa się jednorazowych igieł i sterylnych maszyn, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Pozwala to uniknąć zakażenia wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby typu C, gruźlicą czy tężcem.

Tatuaż biologiczny utrzymuje się przez około 3-5 lat, ponieważ barwnik nie jest wprowadzany bardzo głęboko pod skórę, a jedynie w warstwy naskórka. Zazwyczaj jest jednokolorowy, czarny. Niestety bardzo często jest robiony nieumiejętnie, przez co utrzymuje się przez całe życie, a nie tylko przez kilka lat.

Tatuaż z henny polega na nakładaniu pasty z henny na ciało. Może on być w wielu kolorach, zależy od intensywności nałożonej warstwy i jest całkowicie bezbolesny. Tatuaż utrzymuje się przez krótki okres – od kilku do kilkunastu dni.

1 2

Moda na tatuaż
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.