Mossad – czym zajmuje się największa agencja wywiadowcza?

czwartek, 02.04.2015r.
Autor: napisał/a 19 artykułów.

mossad2Izraelski Mossad to jedna z najbardziej tajemniczych agencji wywiadowczych. Odpowiedzialna jest za gromadzenie danych politycznych, technicznych i gospodarczych poza granicami państwa. Jej siedziba mieści się w Tel Avivie, jednak działa ona wszędzie tam, gdzie zagrożone są interesy państwa żydowskiego.

Czym zajmuje się Mossad?

Od momentu powstania 1 kwietnia 1951 r. Mossad był zaangażowany w zbieranie informacji wojskowych oraz cywilnych na potrzeby państwa. Utrzymuje również kontakty z zagranicznymi agencjami wywiadowczymi.

Aktywność agencji

Mossad angażował się w operacje specjalne dążące do zatrzymania zbrodniarzy hitlerowskich w latach 1945-1960. Najbardziej znaczącym osiągnięciem było pochwycenie 11 maja 1960 r. w Argentynie Adolfa Eichmana, który został następnie przetransportowany do Izraela, gdzie odbył się jego proces. Był on głównym koordynatorem i wykonawcą planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” – skazano go za ludobójstwo na karę śmierci przez powieszenie.

Po tym spektakularnym pojmaniu izraelscy agenci chcieli zatrzymać kolejnych hitlerowskich zbrodniarzy. Skupili się na kontaktach z państwami Ameryki Południowej. Nie były to jednak proste operacje. Zbrodniarze byli tam bardzo dobrze chronieni. Podczas jednej akcji agenci musieli, przedzierając się przez las, przedostać się do bardzo trudno dostępnego miejsca w Argentynie. Zostali tam zastrzeleni przez niemieckich myśliwych. Znaleziono przy nich część map i tajnych dokumentów należących do Mossadu. Z pewnością była to ogromna porażka dla agencji, choć takich zdarzeń na terenie Ameryki Południowej było znacznie więcej..

Wielkie poruszenie opinii społecznej wywołało uprowadzenie Yossele Schumachera i przez jego dziadka. Nie chciał on dopuścić do  powrotu małego Yossele z Izraela do Rosji. Oddał dziecko francuskiej rodzinie, by się nim opiekowała. Ta w 1960 r. wywiozła Yossele do Europy, gdzie spędził dwa lata we Francji i Szwajcarii. Z obawy przed wojną domową w Izraelu polecono Mossadowi zlokalizowanie i odzyskanie dziecka. Tak też się stało w lipcu 1962 r.

Kolejnym sukcesem agencji było zwycięstwo Izraela nad krajami arabskimi w wojnie sześciodniowej w 1967 r., które było możliwe głównie dzięki danym wywiadowczym na temat ruchów i poczynań wrogów. Informacje te zdecydowanie ułatwiały obronę i podpowiadały nowe możliwości kontrataku.

Ważnym sukcesem, dzięki któremu Izrael stał się nuklearnym mocarstwem światowym, była Operacji Plumbat z 17 listopada 1967 r. Mossad nielegalnie zdobył wtedy 200 ton rudy uranu potrzebnej do budowy izraelskiej bomby atomowej. Przechwycono ładunek przewożony statkiem towarowym z Antwerpii do Palermo, do jednej z firm niemieckich.

1 2

Mossad – czym zajmuje się największa agencja wywiadowcza?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.