Motocykle dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B

czwartek, 16.07.2015r.
Autor: napisał/a 2 artykułów.

800px-2009-02-14_Kawasaki_Vulcan_900_Custom_and_Yamaha_FZ616 lipca 2014 roku był dniem, który wiele zmienił wśród polskich kierowców. Bronisław Komorowski podpisał wówczas nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która zezwala posiadającym prawo jazdy kategorii B na jeżdżenie motocyklami o maksymalnej pojemności 125 ccm. Czy była to dobra decyzja?

Podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa z dnia 26 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o kierujących pojazdami podzieliła polskie społeczeństwo. Doświadczeni motocykliści byli zdania, że bez kursów i szkoleń nie należy wsiadać na motocykl, gdyż nie jest to w żaden sposób porównywalne z jazdą samochodem. Jednak były też osoby, które ucieszyły się z podpisanej nowelizacji – te, które chciałyby jeździć motocyklem, ale niekoniecznie zdawać egzamin do tego uprawniający.

Poprawki – przyjąć czy odrzucić?

Przed 16 lipca 2014 roku ustawa o kierujących pojazdami mówiła, że prawo jazdy kategorii B po trzech latach od jego wydania uprawnia do kierowania wszystkimi motocyklami o pojemności silnika do 125 ccm, ale tylko i wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów. Do jeżdżenia motocyklami o tej pojemności, ale ze skrzynią manualną, potrzebne było prawo jazdy kategorii A1. 26 czerwca 2014 roku w Sejmie odbyło się głosowanie nad poprawkami Senatu do ustawy. Większość posłów, bo aż 372, głosowała za wykreśleniem słów „ z automatyczną skrzynią biegów”. Jedynie 40 posłów było zdania, że poprawki należy odrzucić. Ustawa została zatem znowelizowana. Jej zmieniona treść brzmi teraz następująco:

Art. 1. 4) prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.(…)

Art. 15. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia [w Dzienniku Ustaw – przyp. aut.].

Dobry pomysł?

Poseł Maciej Banaszak z Twojego Ruchu, doświadczony motocyklista, odrzucając poprawki Senatu, mówił: Nie da się bez przygotowania wsiąść i jechać motocyklem, szczególnie z manualną skrzynią biegów. Jak pokazują statystyki, w 2014 roku kierujący motocyklami byli ofiarami 2 194 wypadków. Na skutek tych zdarzeń zginęło 230 motocyklistów, a rannych zostało 1 964. Jeśli chodzi o rok 2015, nie ma jeszcze danych, można jednak wyciągnąć wnioski, patrząc na gwałtowne zwiększenie sprzedaży motocykli, w tym tych o pojemności 125 ccm. W grudniu 2014 roku pojazdy o tej pojemności stanowiły 41 proc. sprzedanych motocykli, w styczniu – już 60 proc. Można się zatem domyślić, że więcej motocykli na drodze może oznaczać większą ilość wypadków drogowych. Zwłaszcza gdy nowo upieczeni motocykliści wsiądą na swoje pojazdy bez odpowiedniego przygotowania.

Action-wW innych krajach jeżdżą!

Wybór motocykli o pojemności 125 ccm jest bardzo szeroki. Każda szanująca się marka motocyklowa ma w swojej ofercie takie pojazdy – zwłaszcza po nowelizacji ustawy, gdy sprzedaż gwałtownie wzrosła. Można zatem nabyć motocykl marki Romet, Junak, Yamaha, Suzuki, Piaggio, Honda, Kawasaki etc. Wybór jest tak szeroki nie tylko ze względu na nowelizację ustawy w Polsce. W innych krajach również można jeździć na motorach 125 ccm z 3-letnim prawem jazdy kat. B, niektóre z nich mają jednak dodatkowe zastrzeżenia. W Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii trzeba odbyć obowiązkowe szkolenia dotyczące jazdy na motocyklu. Czechy i Słowacja pozwalają na poruszanie się tylko i wyłącznie pojazdami z automatyczną skrzynią biegów. Stanowisko Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Łotwy i Belgii jest takie samo jak Polski – można śmiało jeździć bez dodatkowych szkoleń.

Nowelizacja miała być udogodnieniem dla kierujących pojazdami. Aby była również udogodnieniem dla innych uczestników ruchu, warto wykupić kilkugodzinny kurs. Dla własnego bezpieczeństwa i w trosce o innych.

 

Pamela Olejniczak

 
Redakcja: Anna Purowska

Motocykle dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.