Mów do mnie szeptem

czwartek, 13.08.2015r.
Autor: napisał/a 9 artykułów.

mowdomnieszeptem1c.mDo ludzkiego ucha bez przerwy docierają dźwięki; w ciągu jednej sekundy to aż 109 bitów informacji. Odbieranie wrażeń słuchowych nie jest tylko biernym przyjmowaniem zewnętrznych bodźców. Różnice w postrzeganiu przez dwóch słuchaczy tych samych bodźców akustycznych wynikają z odmiennych doświadczeń słuchowych oraz procesów zachodzących aktualnie wewnątrz organizmu człowieka. Tym samym to, co podoba się jednemu, niekoniecznie będzie się podobać drugiemu.

Sam dźwięk jest zbiorem fal akustycznych o złożonej strukturze. Jednak przez osoby nieumuzycznione może być postrzegany jako zjawisko proste. Wyjątkowym zbiorem dźwięków jest muzyka, o której mówi się, że łączy pokolenia. Naukowcy z Montreal Neurological Institute and Hospital oraz The Neuro z McGill University odkryli, że słuchanie i oczekiwanie na ulubioną kompozycję muzyczną powoduje wydzielanie się dopaminy.

Od poziomu wydzielanej dopaminy zależy nasz stopień podekscytowania i oceny przyjemności, jaką daje nam określony utwór muzyczny. Dopamina wywołuje zmiany w przewodności skóry, rytmie pracy serca i oddechu oraz wpływa na temperaturę ciała. Hormon ten uznaje się za ważny we wzmacnianiu zachowań koniecznych do przeżycia. Działanie dopaminy jest zależne od miejsca, w którym jest aktywna. W różnych przypadkach ma znaczenie dla planowania i wykonywania ruchów, gospodarki hormonalnej oraz procesów motywacyjnych.

Dopamina odpowiada za uczucie przyjemności oraz jest neuroprzekaźnikiem układu nagrody w mózgu. Naturalne pobudzanie organizmu do wytwarzania dopaminy w organizmie wiąże się z uczuciem przyjemności, w skrajnej postaci nawet euforii. Takim naturalnym wyzwalaczem jest ulubiona muzyka. Z drugiej strony dopamina odpowiada za chęć do podjęcia aktywności. Pojawia się nie tylko w sytuacjach przyjemnych, ale także gdy chcemy zmotywować się do zrobienia rzeczy, na którą nie mamy ochoty, ale jej wykonanie przyniesie korzystny dla nas skutek. Hormon ten wyzwala chęć do życia, umożliwia efektywne uczenie się oraz utrzymanie właściwych relacji społecznych.

mowdomnieszeptem2c.mCzy nie jest tak, że muzyka o wesołym zabarwieniu wywołuje szczęście, a o smutnym pogłębia nasz smutek? Otóż nie, w obu przypadkach, jeżeli muzyka nam się podoba, wytwarza się dopamina. Smutne emocje wywołane muzyką nie powodują poczucia niebezpieczeństwa, inaczej niż w codziennym życiu. W pewnym sensie smutna muzyka pozwala na cieszenie się smutnymi emocjami. Jeżeli słuchacz przeżywa nieprzyjemną sytuację w życiu, to smutna muzyka pozwala na złagodzenie tych emocji.

To nie muzyka łączy pokolenia, ale dopamina, którą wyzwala. Mechanizm dążenia do szczęścia pozostaje niezmienny od tysięcy lat i tak długo będzie aktualny, jak długo człowiek będzie trwał na Ziemi.

 

Katarzyna Holk

 
Redakcja: Dominika Nożewska
Redakcja językowa: Joanna Kaczerzewska, Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Claudia Moszyński

Mów do mnie szeptem
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.