Czy można uwieść zapachem?

czwartek, 15.01.2015r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

feromony1m.wKażdy człowiek wydziela jakiś zapach, który zmienia się z upływem czasu, pod wpływem aktywności bakterii, działania gruczołów skóry, diety czy korzystania z używek. Od lat używa się jednak zapachowych kosmetyków, takich jak balsamy, spraye i wody toaletowe, by atrakcyjnie pachnieć. By jeszcze bardziej przyciągnąć uwagę, zaczęto produkować feromony, których zapach podświadomie oddziałuje na odbiorcę. Ich nazwa wywodzi się z języka greckiego i oznacza przekaźnik podniecenia. Obecnie na rynku są coraz popularniejsze. Czym są i jak działają?

Jaki jest skład feromonów?

Głównym składnikiem feromonów – zwanych lotnym sygnałem chemicznym – jest androstenol, czyli substancja powstająca w wyniku aktywności bakterii na skórze. Organizm człowieka może wytwarzać tę substancję tylko w wieku dojrzewania. Pod jej wpływem ludzie wydają się sobie bardziej atrakcyjni, otwarci i towarzyscy. Jak donosi portal Pro-test.pl gram, substancja może kosztować nawet do 14 tysięcy złotych Zbyt duża dawka wywołuje bóle głowy i wrażenie słabości. Jak podaje portal Feromony.pl, innym składnikiem przekaźnika podniecenia jest androstenon znajdujący zastosowanie w feromonach męskich. Cena rynkowa za gram produktu wynosi do 60 tysięcy złotych. Androstenon to produkt utlenienia androstenolu i nie jest wyczuwalny przez wszystkich, a jego obecność – jak podano na portalu Pherolibrary.com – powoduje wzrost uczucia dominacji, pewności siebie i siły. Tak jak w feromonach męskich obecny jest wspomniany androsteron, tak u kobiet pojawiają się kwasy aromatyczne zwane kopuliną. Kwasy te wpływają odprężająco na mężczyzn i powodują u nich wzrost testosteronu, ale u kobiet w okresie menopauzy lub stosujących antykoncepcję kopulina zanika. Kolejnym feromonem pojawiającym się u kobiet jest estratetraenol, dzięki któremu płeć piękna wydaje się atrakcyjniejsza. Mimo to, że jego działanie jest silne, to pozostaje on bezwonny.

Sposób działania lotnych sygnałów chemicznych   

Feromony powodują wzrost pewności siebie, wzbudzanie większego zainteresowania a nawet pożądania. Ludzie wyczuwają je podświadomie, chociaż są bezzapachowe lub mają bardzo subtelny aromat. Obecnie produkuje się również feromony z dodatkami zapachowymi i wówczas mogą służyć jako perfumy. Feromony są wyczuwane poprzez tradycyjny zmysł węchu jak również narząd lemieszowy, który znajduje się w przegrodach nosowych. Nazywany jest również organem VNO lub narządem Jacobsona, ponieważ Ludwig Jacobson – duński anatom – opisał ten organ u zwierząt. Narząd lemieszowy składa się z dwóch otworów o wielkości od 0,2 do 22 mm, zwanych kanałami Ruyascha – od nazwiska ich odkrywcy – Fredericka Ruyscha. VNO odbiera lotne sygnały chemiczne, które powodują podświadome i automatyczne pobudzenie organizmu.

feromony2m.wCo mówią specjaliści?                                               

Skuteczne działanie lotnych sygnałów chemicznych potwierdzają eksperci. Dla strony Feromony.pl wypowiedział się polski seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz który stwierdził, że (…) feromony działają poprzez narząd lemieszowy poza naszą świadomością. Wpływają na rytm alfa mózgu, poziom hormonów i neuroprzekaźniki. U ludzi działają na różnych poziomach np. mężczyzna-kobieta, mężczyzna-mężczyzna, kobieta-kobieta, rodzice-dziecko. Feromony należą do głównego elementu tzw. chemii miłości i wywołują: odczuwanie pociągu do danej osoby, zakochanie się, euforię, sprzyjają osiąganiu orgazmu. Są nazywane ‘narkotykami miłości’. Od niedawna są bardziej doceniane i wykorzystywane w celu zwiększenia atrakcyjności erotycznej a nawet leczenia zaburzeń pożądania i podniecenia seksualnego.

Działanie feromonów jest naukowo potwierdzone, a sam produkt zyskuje coraz większą popularność. Ich ceny na rynku są bardzo różnorodne – od kilku do kilkuset złotych. Wahają się w zależności od marki, pojemności, a przede wszystkim przez ilość zawieranych lotnych substancji chemicznych.

 

Kasia Pacyga

 
Redakcja: Agata Chudy
Redakcja językowa: Weronika Szczepanik
Redakcja graficzna: Marta Wypych

Czy można uwieść zapachem?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.