Mrugnij na zdrowie!

czwartek, 14.08.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

800px-Eye_makeup

Kto pierwszy mrugnie? – zabawa znana wielu dzieciom. Nie wymaga ona żadnych drogich przedmiotów, ani nie posiada skomplikowanych reguł, wystarczą co najmniej dwie osoby, czworo zdrowych oczu i trochę skupienia.Poza grą, bardzo trudno jest wytrzymać bez mrugania. Człowiek mruga co pięć sekund, czyli wykonuje 12 tysięcy odruchów w ciągu dnia, co w przeliczeniu daje pięć lat mrugania w ciągu całego życia.

Mruganie – co to takiego?

Mruganie jest najszybszą czynnością wykonywaną przez ludzkie mięśnie, a polega ona na bardzo szybkim zamykaniu oka w sposób nieświadomy i regularny, dzięki czemu nawilża oko słoną wydzieliną – powszechnie nazywaną łzami. Łzy zawierają substancje bakteriobójcze oczyszczając tym samym powierzchnie oka z brudu, kurzu, oraz zarazków. Jak podaje miesięcznik „Zdrowie” wyróżnia się dwa rodzaje mrugania odruchowe, które występuje jako reakcja na bodźce zewnętrzne, przy czym chroni gałkę oczną przed światłem, ciałami obcymi, oraz urazami. Drugi rodzaj to mruganie spontaniczne, które występuje bez ingerencji bodźca zewnętrznego. Jest odruchem regularnym, którego podstawowym celem jest nawilżenie gałki ocznej dzięki utworzeniu stabilnego filmu łzawego, a także ułatwienie odpływu łez.

Mrugać można również w sposób całkowicie świadomy i kontrolowany, na przykład w drodze komunikacji. Jest to bardzo powszechny odruch, który może posiadać wiele znaczeń. W jakim celu mrugamy?Na przykład, żeby dać innym ustalony sygnał, aby się porozumieć,czy pokazać komuś w subtelny sposób, że jest się nim zainteresowanym.

Mruganie niekontrolowane

Intensywne, zbyt częste, nienaturalnie wyglądające mruganie może okazać się tikiem nerwowym, czyli krótkotrwałym i mimowolnym ruchem określonej części ciała. Najczęściej objawia sięwystępuje on u dzieci, lub młodzieży w wieku dojrzewania i ma podłoże o charakterze psychologicznym. Tik nerwowy nie jest poważną chorobą, dlatego zwykle nie wymaga leczenia. Terapięopartą na stosowaniu neuroleptyków – leków przeciwpsychotycznych wprowadza się dopiero u osób, u których niekontrolowane odruchy są bardzo uciążliwe.

1 2

Mrugnij na zdrowie!
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.