Muzyka Twojego życia

czwartek, 20.03.2014r.
Autor: napisał/a 12 artykułów.

1Wielu z nas muzyka towarzyszy w drodze do pracy, szkoły, podczas nauki i w czasie wolnym. Przywołuje ona wspomnienia, wywołuje określone myśli, poprawia humor i pozwala się zrelaksować. Oddziałuje nie tylko na naszą psychikę, ale także na całe ciało.

Następstwa fizjologiczne słuchania muzyki

Wyniki badań naukowych Roberta H. Bartletta z Uniwersytetu w Michigan jednoznacznie wskazują na to, że muzyka wywołuje w naszym organizmie reakcję łańcuchową: najpierw powstają reakcje fizjologiczne, a w ich rezultacie – emocjonalne. Rytm i melodia mogą przyspieszać lub spowalniać oddech, podwyższać temperaturę ciała oraz zwiększać aktywność endokrynologiczną organizmu; są one w stanie także wzmacniać odporność, przyspieszać tętno i przemianę materii, a także zwiększać objętość oddechową płuc. Aktywując układ nerwowy muzyka w sposób odczuwalny pobudza i dodaje motywacji do działania. W mózgu wspomaga produkcję neuroprzekaźników, takich jak dopamina, która jest hormonem motywacji do działania, czy serotonina – hormon szczęścia; w nadnerczach sprzyja wydzielaniu kortyzolu, który ma działanie przeciwzapalne, i noradrenaliny, która odpowiada za przyspieszenie rytmu serca, rozszerzenie źrenic i wzrost ciśnienia. Słuchając  smutnej, spokojnej muzyki spowalniamy oddech i tętno, natomiast ta radosna i żywa przyspiesza czynności organizmu.

Oddziaływanie muzyki wg naukowców

Każdy lubi słuchać innego gatunku muzyki i inne utwory wprowadzają go w dobry nastrój czy stan relaksu. Jakość tego typu przeżyć nie ma nic wspólnego z wykształceniem muzycznym. Wszyscy w równym stopniu potrafią docenić harmonię muzyki klasycznej lub mocne brzmienie metalowej. Jednak każdy rodzaj tej sztuki, jeżeli tylko podoba się odbiorcom, wspomaga funkcje poznawcze – poprawia przyswajanie wiedzy. Naukowcy Frances Rauscher, Gordon Shaw i Katherine Ky z Uniwersytetu Irvine w Kalifornii wykazali, że intensywny kontakt z muzyką zwiększa w sposób pośredni funkcję poznawczą, podwyższając aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Najlepsze efekty w przyswajaniu wiedzy daje muzyka barokowa (Antonia Vivaldiego, Johanna Sebastiana Bacha, Georga PhilippaTelemanna), wydłużając w czasie zdolność koncentracji, usprawniając pamięć oraz niektóre aspekty mowy. Badacze Rauscher, Shaw i Ky opisali także pozytywny wpływ muzyki na zdolność uczenia się. Kilkadziesiąt osób podzielono na dwie grupy, z których pierwsza przez dziesięć minut miała słuchać sonaty D-dur Mozarta, a druga – relaksować się w ciszy. Następnie obie miały rozwiązać ten sam test na inteligencję. Lepsze wyniki osiągnęli ci, którzy słuchali wcześniej muzyki. Ta dziedzina sztuki zwiększa wytwarzanie przez mózg endorfin, które odpowiadają za poprawę nastroju, a także odpowiada za zadowolenie z siebie i wszelkie stany euforyczne oraz motywuje do działania, dlatego łatwiej jest nam wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę.

1 2

Muzyka Twojego życia
  • 5.00 / 5 5
1 ocena, 5.00 śr. ocen (95% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.