Muzyka zmienia świat

czwartek, 11.06.2015r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

muzyka1m.wTeksty piosenek mogą dotyczyć praktycznie wszystkiego, ponieważ codzienność dostarcza pisarzom wielu tematów. Piosenki, które można usłyszeć w radiu, najczęściej nawiązują do miłości i smutku. Tylko niszowi artyści podejmują się pisania o bardziej skomplikowanych sprawach oraz o tematach tabu. Jeszcze mniejsza część z nich ideały, o których śpiewa, wciela w życie.

Między wierszami

Wiesław Myśliwski, polski pisarz i dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike, powiedział kiedyś: Gdy słowa już daremne, myśli daremne, a wyobraźni nie chce się już wyobrażać, jeszcze tylko muzyka. Jeszcze tylko muzyka na ten świat, na to życie. Towarzyszy ona ludziom w trakcie wykonywania wielu codziennych czynności ‑ dojazdu do pracy, sprzątania czy też uprawiania sportów. Często nie zwraca się uwagi na przekaz słowny danego wykonawcy, muzyka stanowi tylko tło innych czynności, nie znaczy to jednak, że teksty piosenek są drugorzędną, po melodii, kwestią.

Istnieje wiele możliwości odbioru oraz interpretacji treści poszczególnych utworów, jednakże najczęściej przyświeca im przemyślana przez autora główna idea lub celowo zawarty w tekście temat czy motyw .Nadrzędną funkcją takich utworów, oprócz poetyckiej, jest impresywna, która umożliwia wywieranie wpływu na słuchaczy poprzez wywoływanie u nich konkretnych emocji.

Punkowcy o miękkich sercach

Rise Against to amerykański zespół z szesnastoletnim stażem na scenie, w skład którego wchodzą: Tim McIlrath (wokal, gitara rytmiczna), Joe Principe (gitara basowa), Brandon Barnes (perkusja) oraz Zach Blair (gitara prowadząca). Pozornie nie wyróżnia się spośród innych grup punkowych. Dopiero sumienna analiza tekstów piosenek Rise Against uwidacznia, jak poważnych kwestii dotyczą. Wojny, przemoc, nietolerancja, łamanie praw człowieka i zwierząt – o tym głównie śpiewają. Teledyski są przepełnione obrazami, które na długo zostają w pamięci i pomagają uzmysłowić sobie skalę problemów współczesnego społeczeństwa. Świadczyć o tym mogą sami fani zespołu, którzy na licznych forach internetowych opisują swoją przemianę np. przejście na wegetarianizm spowodowane obejrzeniem teledysków, w których pokazane są warunki, w jakich przewozi się zwierzęta do rzeźni.

1 2

Muzyka zmienia świat
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.