Najbardziej pożądane kierunki studiów

czwartek, 09.07.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

studia1m.wMawia się, że w dzisiejszych czasach bez wykształcenia wyższego trudno jest znaleźć odpowiednią pracę. To pewnie jeden z powodów, dlaczego tak wielu uczniów liceum czy technikum nie decyduje się na zakończenie swojej edukacji już po szkole średniej. Jednak nie każde studia pozwalają na łatwe znalezienie przyszłej pracy. Warto zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji dot. studiów zorientować się, które kierunki rzeczywiście będą przydatne za kilka lat.

Jak pokazują statystki, uczelnie wyższe po każdej zakończonej rekrutacji podliczają, ile osób starało się o miejsce na danym kierunku bądź wydziale. W zależności od popularności specjalizacji i prestiżu uczelni wyniki są różne. Studenci, podejmując decyzję, na jakie kierunki będą aplikować, zwracają przede wszystkim uwagę na to, po którym będą mogli łatwiej znaleźć dobrze płatną pracę.

Na przełomie lat

Popularność określonych kierunków studiów nieustannie się zmienia. Gazeta „Rzeczpospolita” w 2005 roku opublikowała artykuł, w którym można było zobaczyć najbardziej oblegane specjalizacje na uczelniach. Na pierwszym miejscu, co ówcześnie nie było ogromnym zaskoczeniem, pojawiła się pedagogika (37 tysięcy chętnych, a więc 4,2 osoby na jedno miejsce), gdzie wymagania wcale nie były wygórowane. Według profesor Urszuli Sztanderskiej (Uniwersytet Warszawski) pedagogika była ostatnią szansą niektórych na rozpoczęcie edukacji na uczelni wyższej – przysłowiową „deską ratunku”. Na kolejnym miejscu według sondażu z 2005 roku uplasowały się studia prawnicze (31 tys. kandydatów, co daje 6,1 chętnych na miejsce). Dalej pojawił się marketing i zarządzanie oraz turystyka i rekreacja (około 7 osób na jedno miejsce).

W 2010 roku po raz pierwszy określono, które kierunki studiów można uważać za przyszłościowe. Dane resortu nauki wykazały, że najbardziej pożądanymi kierunkami są budownictwo, informatyka, prawo i zarządzanie. Wtedy też okazało się, że to właśnie na politechnikach zaczyna brakować miejsc dla przyszłych studentów. Profesor dr hab. Mieczysław Kabaj (członek Rady Naukowej, zatrudniony w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych) stwierdził wówczas, że budownictwo i informatyka to przyszłościowe kierunki, natomiast po pozostałych absolwenci mogą mieć problem ze znalezieniem pracy. Jako specjalizacje przyszli studenci wybierali najczęściej budowę maszyn oraz mechanikę (około 8 osób na jedno miejsce).

1 2

Najbardziej pożądane kierunki studiów
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.