Najlepsze ekranizacje książek

czwartek, 21.08.2014r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

ekranizacjaOdwieczny spór o to, czy lepsza jest książka czy film, istnieje od zawsze i prawdopodobnie nigdy nie zostanie rozstrzygnięty. Nie zdajemy sobie natomiast sprawy, jak wiele filmów powstałych na kanwie dzieł literackich odnosi komercyjny sukces, przewyższając popularnością pierwowzór – spowodowane jest to naciskiem na przyciągającą fabułę i wartką narrację. Można powiedzieć, że ekranizacje książek są skazane na powodzenie, ale jednocześnie stanowią większe wyzwanie dla filmowców, którzy są pod presją sprostania oczekiwaniom fanów literackich pierwowzorów. Kto w ostatnich kilkudziesięciu latach najlepiej poradził sobie z tym wyzwaniem?

Czy rozpatrywanie jakości tak różnych środków przekazu jak książka i film w kategorii lepsze–gorsze ma w ogóle jakikolwiek sens? Fani literackich historii wśród zalet książki wymieniają przestrzeń dla wyobraźni i bardziej intensywny wpływ na rozwój intelektualny; kinomani wskazują natomiast na potęgę obrazu, kształtowanie upodobań estetycznych odbiorcy i większą wartość rozrywkową. Jednak reżyserzy, podejmujący się ekranizacji, muszą liczyć się z możliwością powstawania bezsensownych porównań ich dzieła z literackim pierwowzorem. Najczęstsze zarzuty ze strony fanów książek dotyczą różnic w fabule oraz pomijania przez reżysera i scenarzystów fragmentów istotnych dla całości dzieła. Często jednak dobra adaptacja postrzegana jest jako bliźniacze odwzorowanie książkowych scen i dialogów, co hamuje jakąkolwiek kreatywność twórców filmowych i możliwość ujawnienia autorskiego stylu i własnej koncepcji. W ostatnich latach pojawiło się parę ekranizacji, które pozostały w ścisłej zgodzie z fabułą popularnych serii literackich, nie zamykając się jednocześnie w sztywnych ramach ślepej wierności oryginałowi. Siedem części Harry’ego Pottera, zrealizowanych przez różnych reżyserów, zyskało uznanie licznej rzeszy fanów J.K. Rowling; podobnie było ze zrealizowaną na podstawie twórczości J.R.R. Tolkiena trylogią Petera Jacksona Władca Pierścieni czy popularnymi ostatnio Igrzyskami Śmierci.

Reżyserzy mają również swojego ulubionego twórcę, z którym współpraca jest wręcz gwarancją sukcesu. Stephen King to jeden z najpopularniejszych pisarzy horrorów i thrillerów, szczególnie wśród nastoletnich czytelników. Jaką niezwykłą cechę posiadają jego historie, że zyskują popularność zarówno na stronach książek, jak i na kinowych ekranach? Przede wszystkim niezwykle oddziałują na wyobraźnię, główne motywy opowieści są wyraziste i pomysłowe, a same powieści – bardzo plastyczne, co sprzyja tłumaczeniu na filmowy język. Przerażający klaun Pennywise z trylogii To, demoniczna Carrie czy zdeterminowany Andy Dufresne ze Skazanych na Shawshank to postaci charakterystyczne, rozpoznawalne na całym świecie.

Subiektywny ranking najlepszych ekranizacji

Mechaniczna pomarańcza

Stanley Kubrick, decydując się na ekranizację kontrowersyjnej powieści Anthony’ego Burggessa, podjął się karkołomnego wyzwania – głównym atutem literackiego pierwowzoru była eksperymentalna warstwa językowa, która przeniesiona do filmowego scenariusza mogłaby uczynić obraz zbyt trudnym w odbiorze. Ryzyko ze strony legendarnego reżysera opłaciło się – nakręcony w 1971 r. dramat science fiction do dziś cieszy się mianem ponadczasowego arcydzieła.

1 2

Najlepsze ekranizacje książek
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.