Największa katastrofa morska najpiękniejszego statku

czwartek, 26.11.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.
http://educover.pl/wp-content/uploads/2015/11/titanicstatekmarzen1mc.jpg

http://educover.pl/wp-content/uploads/2015/11/titanicstatekmarzen1mc.jpg

Na początku XX wieku Titanic był uznawany za najbardziej luksusowy statek spośród wszystkich liniowców zbudowanych do 1912 roku. Okręt miał opinię statku niezatapialnego, jednak jego dziewiczy rejs przerwało zderzenie z górą lodową, w wyniku którego zginęło 1523 osób.

Trzy giganty

Pod koniec 1907 roku, podczas poobiedniej rozmowy Bruce Ismay, dyrektor naczelny linii żeglugowych White Star Line, oraz lord William James Pirrie, prezes stoczni Harland and Wolff, opracowali plan budowy trzech wielkich liniowców – statków pasażerskich, jakich nikt jeszcze nie widział. Dla nowych okrętów wybrano nazwy: Olympic, Titanic i Gigantic (nazwę tego ostatniego po katastrofie Titanica zamieniono na Britannic, uważaną za szczęśliwą dla White Star Line – był to ich drugi liniowiec o tej nazwie). Przy budowie statków zamierzano szczególnie zadbać o elegancję, bezpieczeństwo pasażerów i oszczędność w eksploatacji; prędkość oraz bicie rekordów w szybkości przepłynięcia Atlantyku nie były sprawami pierwszorzędnymi dla pomysłodawców liniowców, co podkreślają autorzy publikacji „Titanic – nieuchronna katastrofa. Legendy i rzeczywistość” John P. Eaton i Charles A. Haas.

Siła i potęga godna tytana

Nazwa Titanic pochodzi z mitologii greckiej i nawiązuje do mitycznych Tytanów, olbrzymów, wyróżniających się ogromną siłą oraz mocą. Pomysłodawcą tej nazwy był Bruce Ismay.

Titanic miał być największym i najbardziej luksusowym statkiem swoich czasów, olśniewającym symbolem dobrobytu. Radek Tafelski, autor strony internetowej www.titanic.prv.pl, podkreślił, że w chwili rejsu Titanic był uznawany za największy statek świata: jego długość wynosiła 268,99 m. Był dłuższy o 30,5 m od uznawanych dotąd za ogromnie liniowców – Lusitanię i Mauretanię.

Bogactwo i luksus Titanica były widoczne w każdym elemencie wyposażenia oraz wystroju. Na statku korzystano z najbardziej zaawansowanych urządzeń elektronicznych w tamtych czasach; zamontowano aż cztery windy, co było nowością i oznaką przepychu, na innych transatlantykach bowiem znajdowały się najwyżej dwie windy. Na Titanicu zainstalowano ówcześnie najnowocześniejszy nadajnik radiowy skonstruowany przez włoskiego fizyka Guglielmo Marconiego.

TitanicStatekMarzen2MCPasażerowie klasy pierwszej poza wieloma salonami, paryskimi restauracjami i kawiarniami mieli do dyspozycji także łaźnię turecką, krytą pływalnię, siłownię, salę gimnastyczną, korty tenisowe, salon fryzjerski oraz ciemnię fotograficzną. Na statku znajdowało się sześć osobnych jadalni i kawiarni, trzy piekarnie, sklep mięsny oraz dwa pomieszczenia służące do mycia kartofli. Kucharze przygotowywali 6 tys. posiłków dziennie dla około 2 228 pasażerów oraz osób z załogi. Według Johna P. Eatona oraz Charlesa A. Haasa za wizytówkę liniowca uznawano dużą klatkę schodową pierwszej klasy. Jej sklepienie zdobił wielki świetlik z białego szkła. W dzień przedostawało się przez niego światło dzienne, a w nocy był podświetlany ogromnym kryształowym żyrandolem. Całe schody zostały wykonane z drewna dębowego, a zawiła balustrada ze szkła oraz pozłacanego kutego żelaza. Centralną częścią schodów był zegar oraz otaczające go klasyczne figurki Honoru i Chwały.

Kabiny pasażerskie przewyższały wykonaniem i wystrojem pomieszczenia na innych statkach. Autorzy pozycji „Titanic: Nieuchronna katastrofa. Legendy i rzeczywistość” dokładnie opisali wnętrze liniowca. Dla pasażerów z klasy pierwszej, poza zwykłymi kajutami, oferowano luksusowe apartamenty urządzone w rozmaitych stylach (m.in. Empire, Ludwika XIV, XV, XVI, Królowej Anny) i wariantach kolorystycznych. Wiele miało oddzielne garderoby, a za większą cenę do dyspozycji podróżnych pozostawały prywatne łazienki. W skład dwóch najbardziej luksusowych zespołów apartamentów wchodziły prywatne saloniki oraz promenady.

1 2

Największa katastrofa morska najpiękniejszego statku
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.