Napar papieski

czwartek, 26.02.2015r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

yerba2m.wW Sieci można znaleźć sporo zdjęć przedstawiających papieża Franciszka pijącego przez rurkę napój z dziwnego naczynia. Okazuje się, że jest to bardzo popularny w krajach Ameryki Południowej wywar o nazwie yerba mate. Napar ten pobudza organizm lepiej niż kawa i ma ponadto właściwości lecznicze. Istnieje nawet specjalny sposób picia yerba mate.

Powstawanie yerba mate


Znany podróżnik, Wojciech Cejrowski, napisał na swojej stronie internetowej, że yerba mate to odkrycie Indian Guarani. Dzisiaj mate uprawia się głównie na terenach, które zamieszkiwali oni w XVII wieku. Napar powstaje poprzez zasuszenie liści ostrokrzewu paragwajskiego (łac. Ilex paraguariensis). Jak podaje gazeta „Zdrowie” roślina ta jest wiecznie zielona i osiąga wysokość od sześciu do ośmiu metrów. Po zasuszeniu liści, kruszy się je na malutkie kawałki. Tak powstaje tradycyjny susz yerba mate. Obecnie istnieją na rynku różne smakowe odmiany naparu, na przykład z pomarańczą, cytryną, eukaliptusem, czy cynamonem.

Właściwości yerba mate


Zalet naparu jest bardzo dużo i nie jest łatwo wymienić je wszystkie. Na pewno dużym plusem yerba mate jest to, że ma w składzie kofeinę. Jak można dowiedzieć się z portalu czajnikowy.pl, 100 gram suszu zawiera 640–1420 mg kofeiny. Napar może więc zastąpić kawę, zwłaszcza, że jest od niej zdrowszy, ponieważ nie wypłukuje z organizmu minerałów, ale je organizmowi dostarcza. Polska podróżniczka Beata Pawlikowska na swoim portalu pisze, że yerba mate powoduje długotrwałe pobudzenie organizmu. Wywar bogaty jest również w różnego rodzaju witaminy, na przykład A1, B1, B2, B3, B 6, B12, C, E, czy H. Jak można dowiedzieć się z gazety „Zdrowie” dzięki zawartości tych witamin, napar ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne oraz działa antydepresyjnie. Ponadto wspomaga koncentrację i powaga w walce z nadwagą, dzięki uczuciu sytości po wypiciu oraz regulowaniu przemiany materii. Za sprawą obecności witaminy C wzmacnia się odporność organizmu i skraca czas infekcji, zaś wpływ witaminy B3 skutkuje wzmocnieniem kondycji włosów oraz regulacją poziomu cholesterolu. Yerba mate bogata jest również w mikro- i makroelementy, o czym można dowiedzieć się z portalu eherbata.pl. Ważniejszymi makroelementami znajdującymi się w naparze są magnez, wzmacniający kości i tkanki miękkie oraz fosfor, będący składnikiem kości i tkanki mózgowej.

1 2

Napar papieski
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.