Napoje energetyczne

czwartek, 28.05.2015r.
Autor: napisał/a 39 artykułów.

energetyki2m.wNa rynku są dostępne różnego rodzaju napoje energetyczne. Ich zadaniem jest pobudzenie i zwiększenie wydajności organizmu, a także polepszenie koncentracji. Producenci zachwalają zalety energetyków, jednak co tak naprawdę skrywają one w sobie?

Skład napojów energetycznych

Napoje energetyczne dostępne są w puszkach, w butelkach, jako shoty oraz energetyki oparte na składnikach naturalnych, takich jak soki owocowe, zioła czy naturalna kofeina. Główne składniki energetyków to woda a także cukier, który wchłaniany jest od razu do krwiobiegu, przez co szybko dodaje energii, choć na bardzo krótko. Gwałtowny spadek energii powodowany jest przez insulinę, która zbija wysoki poziom cukru. W szklance przeciętnego napoju gazowanego jest pięć łyżeczek cukru, a w szklance napoju energetycznego – nawet siedem łyżeczek. Przykładowo, dzienna norma spożycia cukru dla kobiet wynosi dziesięć łyżeczek. Innym składnikiem napojów energetycznych jest tauryna, która wpływa pobudzająco na układ nerwowy, pobudza pracę mięśni i reguluje pracę serca. Z kolei roślina o nazwie guarana jest bogata w kofeinę. Składnik energetyków o nazwie L-karnityna wspomaga pracę serca i mięśni szkieletowych. Energetyki zawierają ok. 80 miligramów naturalnej kofeiny – jest to niewiele w porównaniu z kawą, ponieważ kawa np. rozpuszczalna ma ok. 100 mg kofeiny, a parzona 160 mg w 250 mililitrach. Glukonolakton przyspiesza wydalanie z organizmu szkodliwych substancji. Ciekawy jest fakt, że ten składnik został wynaleziony na potrzeby armii amerykańskiej walczącej w Wietnamie, by zwalczać stres żołnierzy. W większych ilościach może on powodować halucynacje. Kolejny składnik, inozytol, poprawia sprawność umysłową oraz wpływa na gospodarkę wapniową. W napojach energetycznych znajdują się również witaminy, takie jak na przykład witamina B5 zapobiegająca zmęczeniu, czy witamina B6, która umożliwia magazynowanie energii.

energetyki1m.wCzy warto pić energetyki?

Napoje energetyczne są wytworem marketingowym, o czym mówił dla programu Wiem co jem dziennikarz i specjalista od handlu Sebastian Ogórek. Podał on informacje, że wyprodukowanie energetyku kosztuje 45 groszy, a koszt w sklepie wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Niska cena produkcji odzwierciedla jakość wyrobu. Energetyki w większości składają się z wody i cukru, a częste ich spożywanie nie jest korzystne dla zdrowia. Napoje mogą powodować rozregulowanie pracy serca, choroby wątroby, a nawet mogą być przyczyną zawałów. Nadmiar środków pobudzających prowadzi do problemów ze snem, nadpobudliwością czy skokami ciśnienia. Napojów energetycznych szczególnie nie powinny pić osoby z chorym sercem, a także kobiety w ciąży.

Puszka energetyku zawiera od 140 do 300 kilokalorii. Napoje tego rodzaju są bardzo szkodliwe przy częstym spożyciu, a poza tym zawierają mniej czystej kofeiny niż kawa i dają energię tylko na krótki czas. Na pewno warto o tym pamiętać przy sklepowej półce…

 

Kasia Pacyga

 
Redakcja: Aleksandra Mazur
Redakcja językowa: Weronika Szczepanik, Tomasz Tułasiewicz
Redakcja graficzna: Marta Wypych

Napoje energetyczne
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.