Narcyzm – zaburzenie osobowości

czwartek, 11.12.2014r.
Autor: napisał/a 32 artykułów.

narcyzm2m.wTo ja, Narcyz się nazywam, przepraszam i dziękuję – ja tych słów nie używam (…) jestem przecież najpiękniejszy a na pewno najskromniejszy – śpiewała Anna Wyszkoni, wokalistka zespołu Łzy. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z 2010 roku, jedna czwarta Polaków doświadczyła w swoim życiu zaburzeń psychicznych. O co chodzi z narcyzmem?

Pojęcie narcyzmu

W psychologii istnieje wiele zróżnicowanych definicji narcyzmu. Według amerykańskiego psychiatry Gregora Zilboorga pojęcie narcyzmu nie oznacza zwykłego egoizmu czy egocentryzmu. To stan umysłu, spontaniczna postawa człowieka, ze względu na którą jednostka zamiast innych ludzi, wybiera siebie jako swój obiekt miłości. Nie chodzi o to, że ta osoba ma negatywny stosunek do innych  bądź pragnie wszystkiego wyłącznie dla siebie. Psychiatra Karen Horney w „Nowe drogi w psychoanalizie” o jednostce narcystycznej pisze tak: Jest ona w głębi duszy zakochana w sobie i poszukuje wszędzie zwierciadła, w którym może zachwycać się sobą i zalecać się do własnego odbicia.

Przyczyny narcyzmu

Do dzisiaj do końca nie wiadomo, co wywołuje to zaburzenie. Psycholodzy uważają, że narcystyczne cechy osobowości pojawiają się w momencie, gdy osoby chore stosują niewłaściwe techniki radzenia sobie z sytuacjami życia codziennego. Jak się to przejawia? Według amerykańskiego psychologa Heinza Kohuta zaburzenie to może wystąpić w każdej chwili, kiedy tylko zabraknie odpowiednich reakcji ze strony otoczenia – podziwu czy potwierdzenia wartości dziecka ze strony rodziców. Chodzi głównie o to, że poczynania osoby chorej nie są w żaden sposób wynagradzane, co więcej jednostka ta odczuwa niedosyt w doznawaniu własnego poczucia wartości. Przykładowo, dwuletnie dziecko narysowało rysunek, następnie pochwaliło się nim rodzicom, a oni nie zareagowali w żaden sposób. W takiej sytuacji maleje poczucie wartości dwulatka. Amerykański psychoterapeuta Otto F. Kernberg uważa, iż początków narcyzmu należy się doszukiwać we wczesnym etapie rozwoju, w którym można dostrzec zakłócenia doprowadzające do reakcji obronnych – czyli skupienia całej swojej uwagi na sobie. Ma to związek z tym, że ludzie ci są samolubni, nie odczuwają empatii. W oczach osoby narcystycznej najważniejszy jest tylko jej świat wewnętrzny, a inni ludzie powinni ją naśladować albo spełniać jej oczekiwania.

1 2

Narcyzm – zaburzenie osobowości
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.