Narkolepsja czyli senny nałóg

czwartek, 11.09.2014r.
Autor: napisał/a 4 artykułów.

narkolepsja2Narkolepsja jest schorzeniem, które dotyka ludzi na całym świecie, bez względu na wiek czy płeć. Po raz pierwszy opisał ją niemiecki neurolog i psychiatra Carl Friedrich Otto Westphal w roku 1877, jednak jak większość chorób u podłożu których leżą zaburzenia neurologiczne, długo traktowana była z przymrużeniem oka. Zanim w XIX wieku rozpoczęto badania nad chorobą i jej objawami, narkoleptyków uznawano za zwyczajnych śpiochów i leni. Wraz z rozwojem medycyny pojawiły się narzędzia, pozwalające na sklasyfikowanie narkolepsji jako rzeczywistego zaburzenia psychiki o podłożu neurologicznym.

Narkolepsja charakteryzuje się przede wszystkim nadmierną sennością, ciągłym zmęczeniem, napadami snu oraz katapleksją, czyli nagłą utratą napięcia mięśniowego, która zazwyczaj powoduje osunięcie się chorego na ziemię, często skutkując fizycznymi urazami ciała. Choć wydaje się to paradoksalne w kontekście schorzenia, które kojarzy się raczej z nieustannym letargiem, narkolepsji najczęściej towarzyszy bezsenność – chorzy zasypiają głównie w sposób niezamierzony, nie wtedy, kiedy naprawdę chcą zasnąć. Kolejną dolegliwością towarzyszącą tej niecodziennej chorobie mogą być także halucynacje oraz stan zwany paraliżem sennym, czyli porażeniem mięśni przy zachowaniu pełnej świadomości. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu, stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia, częstotliwość występowania narkolepsji jest w przybliżeniu taka sama, jak w przypadku stwardnienia rozsianego czy choroby Parkinsona, czyli 0,03-0,16 proc.

„Zdrowy” sen

Aby zrozumieć podstawy choroby, należy najpierw przyjrzeć się cechom snu człowieka zdrowego. Każdy prawidłowy sen składa się z kilku faz. Gdy człowiek zasypia, wchodzi w stadium snu lekkiego, z którego bardzo łatwo jest go wybudzić. Później następuje przejście do fazy snu głębokiego. Cztery pierwsze etapy snu nazywamy wolnofalowymi (inaczej NREM – non-rapid eye movement), charakteryzujące się wolnymi ruchami gałek ocznych. Po około 90 minutach od zaśnięcia, człowiek wchodzi fazę snu REM (rapid eye movement) odpowiedzialną za marzenia senne, którą cechuje z kolei szybki ruch gałek ocznych. W trakcie 8-godzinnego snu mózg człowieka przechodzi wielokrotnie z fazy REM do NREM i odwrotnie.

Chorzy na narkolepsję natychmiast zapadają w sen w fazie REM – marzenia senne występują zaraz po zaśnięciu. Biorąc pod uwagę fakt, że w fazie snu paradoksalnego (inna nazwa REM) występuje paraliż mięśni i marzenia senne, nic dziwnego, że chorzy odczuwają silne zmęczenie, miewają halucynacje oraz inne objawy związane z głębokim snem.

Wydawać by się mogło, że narkoleptycy przesypiają o wiele więcej czasu niż osoby zdrowe… Okazuje się jednak, że wbrew pozorom wcale nie śpią znaczne dłużej niż osoby bez podobnych zaburzeń. Narkolepsja sprawia, że chorzy nie są w stanie kontrolować naturalnego cyklu snu, zasypiają często na stojąco, a paraliż mięśni stwarza zagrożenie zdrowia lub życia podczas ewentualnego upadku.

1 2

Narkolepsja czyli senny nałóg
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.