Czy nastąpi przełom Warszawa-Moskwa?

czwartek, 12.02.2015r.
Autor: napisał/a 1 artykułów.

polskarosja1m.wStosunki między Polską a Rosją stanowią ogromne wyzwanie dla współczesnej dyplomacji. Czy w ostatnich latach pojawiły się szanse, aby relację uległy zmianie?

Kilka dni po tragicznym w skutkach locie prezydenckiego samolotu lecącego na uroczystości katyńskie w kwietniu 2010 roku pojawiło się wśród ekspertów wiele odważnych opinii odnoszących się wprost do zainicjowanego polsko-rosyjskiego pojednania. Scenariusz normalizacji stosunków wydawał się od początku mało realny a takie stwierdzenia ekspertów mogły w dużym stopniu wynikać z przeżywanej żałoby, z potrzeby przebaczania i zapominania tego, co złe między dwoma narodami. Warto z perspektywy czasu ocenić dlaczego do pojednania nie doszło, co stanęło na przeszkodzie ocieplenia stosunków oraz, czy można było zrobić więcej niż faktycznie zrobiono?

Katastrofa samolotu pod Smoleńskiem, w której śmierć poniosła znaczna część polskiej klasy politycznej stała się momentem najtrudniejszej próby w relacjach polsko-rosyjskich po 1991 roku. Naród rosyjski wykazał się wielką empatią i solidarnością, co poniekąd tworzyło podstawy dla odważnych prognoz mogących się ziścić dopiero w dłuższej perspektywie. Społeczeństwa, w imię których rządy prowadzą politykę zagraniczną, niejako określają priorytety tej polityki. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze społeczeństwem otwartym czy zamkniętym – interakcja między rządzącymi a rządzonymi istnieje także w zakresie polityki zewnętrznej albowiem ci, którzy tą politykę realizują, są cześcią tego narodu. Zatem można oceniać politykę zagraniczną danego państwa jako emanację tożsamości oraz poglądów, jakie w tym narodzie istnieją. Bez względu na system władzy decydentom zawsze zależy na pozytywnym odbiorze swojej polityki w oczach społeczeństwa, a więc polityka także wobec sąsiadów musi odpowiadać nastrojom oraz oczekiwaniom, które w tym społeczeństwie mają charakter dominujący.

Kolejną okazją do tworzenia ram polsko-rosyjskiego pojednania był długo opracowywany przyjazd do Polski patriarchy Moskwy, Cyryla I, który 17 sierpnia 2012 roku na Zamku Królewskim w Warszawie wspólnie z arcybiskupem Józefem Michalikiem niósł wiernym obu Kościołow przesłanie o pojednaniu Narodów Polski i Rosji.

Konferencja Episkopatu Polski wraz z Rosyjską Cerkwią Prawosławną już dwa lata wcześniej rozpoczęła pracę nad treścią dokumentu, który miał być podstawą porozumienia. Pierwsze spotkanie odbyło się w Warszawie w lutym 2010 roku. Wcześniej biskupi powołali specjalny zespół do rozmów z rosyjskim Kościołem prawosławnym. Kolejne dyskusje na temat pojednania polsko-rosyjskiego miały miejsce w czerwcu 2010 roku i rok później, w 2011 roku.

1 2

Czy nastąpi przełom Warszawa-Moskwa?
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.