Naucz się uczyć

piątek, 06.12.2013r.
Autor: napisał/a 7 artykułów.

11Choć do sesji jeszcze kilka miesięcy, może warto już pomyśleć o przygotowaniach? I nie mam tu na myśli przepisywania podręczników, czy nocnego kucia na pamięć, ale poszerzenie wiedzy o tym, jak działa nasz mózg i jak najefektywniej wykorzystywać jego potencjał. Poznawszy techniki ułatwiające uczenie się żaden egzamin nie będzie już problemem!

Zastanówmy się jak myślimy. Czy nasze myśli to ciąg uporządkowanych fraz następujących jedna po drugiej, tak jak zdania w tym tekście? Nie. Mózg tworzy skomplikowany system bazujący na przesyłaniu impulsów między neuronami. Jeżeli informacja zostaje zapamiętana, tworzy się stałe połączenie, a im więcej takich połączeń, tym sprawniej działa pamięć.

Wyłóż wykład na ławę

Często niechętnie uczestniczymy w wykładach czy ćwiczeniach, uważając je za stratę czasu. Wydaje się nam, że lepiej przyswoimy sobie ten materiał w domu. Jednak trudność w zapamiętaniu informacji przedstawianych na zajęciach zniknie, jeśli zmienimy nieco nasze podejście. Aby nauka była przyjemniejsza, nie możemy jej traktować jako przykrego obowiązku. Tak więc wybierajmy się na uczelnię z nastawieniem, że chcemy się czegoś nowego dowiedzieć, wzbogacić się o cenne informacje. Nie unikajmy wykładowców chowając się w tylnych ławkach, ale siadajmy z przodu tak, aby wszystko dobrze widzieć i słyszeć a dzięki temu uniknąć dekoncentracji. Sporządzajmy notatki wzbogacone o rysunki, diagramy, schematy, zapisujmy również skojarzenia, śmieszne sytuacje czy anegdoty. Wszystko to pomoże w zapamiętaniu danego wykładu, a tym samym przywoła w pamięci tematy na nim przedstawiane.

Zabawa w profesora

Ciekawy pomysł na zapamiętanie wykładu przedstawia Bartek Popiel, trener szybkiej nauki, w wideo na kanale fitnes mózgu utworzonym na portalu internetowym youtube.com. Proponuje, aby nagrywać wykłady, a następnie w domu wcielać się w rolę wykładowcy. Jest to jednocześnie nauka i dobra zabawa, ponieważ należy przed małym lub stworzonym przez nas audytorium, wygłosić kilkuminutowy wykład zachowując się, poruszając, mówiąc tak jak nasz nauczyciel. Wywoła to z pewnością wiele radości, ale też pozostawi w naszej pamięci ślad w postaci wygłaszanych przez nas informacji.

1 2 3

Naucz się uczyć
  • 4.00 / 5 5
1 ocena, 4.00 śr. ocen (85% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.