Nieszczęśliwa historia hollywoodzkiej piękności

czwartek, 02.07.2015r.
Autor: napisał/a 17 artykułów.

MarilynMonroe_-_YankArmyWeekly5 sierpnia 1962 roku Marilyn Monroe została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu. Aktorka leżała nago na łóżku ze słuchawką w dłoni. Na stoliku nocnym leżały puste opakowania po lekach nasennych. Śmierć słynnej aktorki lat 50. XX wieku uznano za samobójstwo. Przyjaciel Marilyn, Marlon Brando, powiedział: Ludzie przerwali pracę i twarze wszystkich wyrażały to samo odczucie, tę samą myśl: Jak dziewczyna, która ma sukces, sławę, młodość, pieniądze, urodę… Jak taka dziewczyna mogła odebrać sobie życie?

Tragiczne dzieciństwo

Marilyn Monroe to pseudonim artystyczny Normy Jean Mortenson urodzonej 1 czerwca 1926 roku. Do dziś nie wiadomo dokładnie, kto był ojcem Marilyn. Norman Mailer w swojej książce Marilyn napisał, że przed urodzinami Normy jej matka, Gladys Monroe Baker, była poślubiona Edwardowi Mortensonowi i to jego zarejestrowano w urzędzie jako biologicznego ojca Normy. Z kolei Fred Guiles, autor kilku biografii aktorów, twierdzi, że ojcem aktorki był Stanley Gifford, zatrudniony w Zjednoczonym Przemyśle Filmowym, gdzie pracowała Gladys.

Barris_Marilyn_Monroe

Norma miała trudne dzieciństwo, wychowywała się bez obojga rodziców. Ojca nie znała, a matka po urodzeniu córki trafiła do szpitala psychiatrycznego. Nie wiadomo dokładnie, na jaką chorobę psychiczną cierpiała. Według Normana Mailera była to dziedziczna niestabilność emocjonalna – matka Gladys, babcia aktorki, miewała napady złości i przed śmiercią trafiła do szpitala dla psychicznie chorych (niektórzy biografowie Marilyn twierdzą, że została tam skierowana po próbie uduszenia wnuczki poduszką. Norman Mailer w swojej biografii poddaje w wątpliwość takie zajście, jednak nie wyklucza go).

Sarah Churchwell, autorka The Many Lives of Marilyn Monroe, ustaliła, że aktorka z powodu choroby matki była aż w 11 rodzinach zastępczych, ponadto od ósmego do szesnastego roku życia mieszkała w sierocińcu.

Wiadomo też, że Marilyn Monroe przez całe życie jąkała się. Większość psychologów uważa, że problemy z mówieniem pojawiają się po traumatycznych wydarzeniach. Autor Marilyn stwierdził, że przypadłość aktorki mogła wystąpić po tym, jak sąsiad zastrzelił jej psa. Według Lois Banner, kolejnej biografki Monroe, jąkanie się było wynikiem bardziej traumatycznego przeżycia – molestowania seksualnego w dzieciństwie przez przyjaciela matki, Erwina.

1 2 3

Nieszczęśliwa historia hollywoodzkiej piękności
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.