Nietuzinkowe Męskie Granie

czwartek, 13.08.2015r.
Autor: napisał/a 10 artykułów.

meskie1m.wKiedy tylko w Polsce się ociepla, gorąco robi się również w życiu kulturalnym. Uczestniczyć oczywiście można w nim przez cały rok, jednak lato to niezmiennie okres głośnych festiwali muzycznych, które przyciągają tysiące młodych ludzi. Są one słynne jednak nie tylko w kraju nad Wisłą, albowiem cieszą się renomą w całej Europie, a nawet odbijają się coraz szerszym echem na całym świecie.

O pierwszych polskich widowiskach muzycznych słów kilka

Zaczęło się w latach 60. Festiwalem Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie odkryto m.in. Czesława Niemena, Halinę Frąckowiak i Niebiesko-Czarnych. Następnie uczestniczyć można było w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który dwa lata temu obchodził jubileusz 50-lecia. Tam główne nagrody indywidualne jako pierwsi zdobyli Jarosław Abramow i Agnieszka Osiecka. Później była FAMA – Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej, który zapoczątkował karierę Maryli Rodowicz i Marka Grechuty. W 1970 roku odbył się pierwszy festiwal w Jarocinie, na którym – w późniejszych latach – debiutowali m.in. Oddział Zamknięty, Pidżama Porno, T. Love, Hej czy Dżem. Wiele zawdzięczać można także krakowskiemu Studenckiemu Festiwalowi piosenki, podczas którego wyłonił się choćby Grzegorz Turnau oraz Jacek Kaczmarski. Wszystkie wymienione imprezy kulturalne dały początek tym, w których możemy uczestniczyć aż po chwilę obecną.

A dziś?

Z badań przeprowadzonych przez Gemiusa dla „Newsweeka” wynika, że najpopularniejszym festiwalem w Polsce pozostaje Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, tuż za nim plasuje się Festiwal w Sopocie. Jeden z najbardziej wyczekiwanych to jednak Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, który w tym roku odbędzie się już po raz 21., gdyński Heineken Open’er, kołobrzeski Sunrise, katowicki OFF Festival, Orange Warsaw Festival czy krakowski Coke Live Music Festival i jeszcze kilka innych – wszystkie doskonale znane zdecydowanej większości

Polaków, cechujące się udziałem wielkich nazwisk, mających ogromny wpływ na polską (i nie tylko) scenę muzyczną. Ich charakterystyczną cechą i ogromną zaletą jest również ich różnorodność oraz fakt, iż każdy (bez względu na to, jakiej muzyki słucha) znajdzie coś dopasowanego do swoich preferencji.

1 2

Nietuzinkowe Męskie Granie
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.