Niewidomi i ich codzienne życie

czwartek, 03.09.2015r.
Autor: napisał/a 19 artykułów.

niewidomi2c.mAtrybutem niewidomych jest biała laska, która jest niezbędnym narzędziem do poruszania się, jakby przedłużeniem ręki. Aby móc z tego prostego sprzętu korzystać, niewidomy musi nauczyć się orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się. Takie szkolenie jest często okupione ciężką pracą i wielkim stresem, a nawet łzami.

Osoby niewidome i słabowidzące

Istnieje wiele terminów określających osobę, u której występują poważne problemy z widzeniem: osoba niewidoma, ociemniała, słabowidząca, osoba z dysfunkcją wzroku, z niepełnosprawnością wzrokową, itp. Warto wiedzieć, że pojęcia: osoba niewidoma i osoba słabowidząca stosuje się dla określenia dwóch różnych grup, które łączy jedynie problem związany z widzeniem.

Pierwszą grupę stanowią osoby niewidome, które są pozbawione całkowicie lub częściowo wzroku, a przez to informacji optycznych, płynących ze świata zewnętrznego. U osób niewidomych analizator wzroku nie funkcjonuje zupełnie albo z tak dużymi zaburzeniami, że nie ma praktycznego zastosowania w poznawaniu świata i w orientacji w otoczeniu, a poznawanie rzeczywistości ma głównie charakter dotykowo-słuchowy. W grupie tej można wyróżnić osoby niewidome, które potrafią wyłącznie rozróżniać dzień i noc lub zapalone wieczorem w pomieszczeniu światło. W takim wypadku używa się określenia osoba niewidoma z poczuciem światła.

1 2

Niewidomi i ich codzienne życie
  • 0.00 / 5 5
0 ocen/y, 0.00 śr. ocen (0% punktów)

Komentarze Facebook:

Komentarze/y

Komentarze czasopisma:

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.